Kulturális hírek

  • 2004. augusztus 26.

Külpol

SZARAJEVÓ TÍZ ÉVE Augusztus 28-ig tart a Szarajevói Nemzetközi Filmfesztivál, ahol mindössze kilenc film verseng a díjakért (albán, bolgár, horvát, macedón, román, szlovén és szerbia-montenegrói produkciók), miközben összesen 44 ország 180 filmjét vetítik - de Szarajevó esetében nem a díjak a leglényegesebbek, hanem maga a fesztivál. Amikor 1995-ben, elsõ alkalommal megrendezték, még háború dúlt, a bosnyák fõvárost a környezõ hegyekrõl lõtték: az esemény a város élniakarását és a nemzetközi közösség szolidaritását jelképezte.
Akkor 15 ország 37 filmjét sikerült bejuttatni az ostromlott városba, több mint 15 ezer nézõ merészkedett el a vetítésekre, magyar részrõl Fekete Ibolya filmrendezõ volt jelen vendégként. 1996-ban 25 ezer fõre nõtt a közönség, húsz ország tudósítói számoltak be többek között arról, hogy Lars von Trier mûve, a Hullámtörés nyerte a fõdíjat. Az 1997-es fesztivált a helyszínhez és a helyzethez kapcsolódó filmek keretezték (Ademir Kenovic: The Perfect Circle és Michael Winterbottom: Welcome to Sarajevo), elsõ alkalommal kedveskedtek a gyerekeknek (101 kiskutya, Pocahontas, Oroszlánkirály stb.), a rövidfilmek között pedig bemutatták Iványi Marcell cannes-i díjnyertes munkáját (A szél). 1998-ban, immár békésebb körülmények között, két magyar film is szerepelt a programban (Gyöngyössy Bence: Cigánytörvény, Sas Tamás: Presszó). 2000-ben Tarr Béla meghívást kapott a zsûribe.

HITLER VÉGNAPJAI Szeptember közepén kezdik játszani a német mozik Oliver Krumbiegel Der Untergang címû filmjét: az Adolf Hitler életének utolsó napjairól szóló, 13,5 millió eurós produkció fõszerepét Bruno Ganz alakítja - a rendezõ tanácsadójaként is szerepet vállaló Joachim Fest, Hitler egyik életrajzírója szerint hátborzongatóan hitelesen. A filmet részben az õ, hasonló címû könyve, részben a nemrég elhunyt Traudl Junge, a diktátor titkárnõje visszaemlékezései nyomán forgatták.

AZ ELLOPOTT SIKOLY Vasárnap, fényes nappal, fekete maszkot viselõ, fegyveres rablók ellopták Edvard Munch két képét a festõ oslói múzeumából: pisztolyt tartottak a Munch-Museet egyik nõi alkalmazottja fejéhez, s miközben a tárlatlátogatók a földön feküdtek, letépték a falról az 1893-ban festett Sikolyt és az itt látható, 1893-94-es Madonnát, majd egy kívül várakozó autóval elmenekültek. Kamera rögzítette, ahogy a képekkel a kocsi felé igyekeznek. A közismertségük miatt a mûkereskedelemben gyakorlatilag eladhatatlan képeket kivágták keretükbõl, ezeket azóta megtaláltak, akárcsak a rablók által használt, lopott Audit. Az expresszionizmus egyik emblematikus alkotását, a Sikolyt Munch négy változatban festette meg, az oslói Nemzeti Galériában lévõt 1994-ben, a lillehammeri téli olimpia nyitó napján ellopták, de a rendõrség pár hónappal késõbb megtalálta. "Nem õriztük megfelelõen kulturális kincseinket. Meg kell tanulnunk ezt a leckét" - nyilatkozta Valgerd Svarstad Haugland kulturális miniszter.

COUNT BASIE 100 ÉVE Noha nincs körülötte túl nagy felhajtás, különleges CD-boxok sem jelentek meg, a dzsesszrajongók azért világszerte megemlékeztek Count Basie születésének századik évfordulójáról. A nagyzenekari szving egyik legfontosabb alakja 1904-ben, New Jerseyben született, grófi mûvésznevét a hercegi Duke Ellington és a királyi Nat King Cole példájára vette fel, zenekara elsõ lemezét 1937-ben készítette. Játékát a "takarékosság" jellemezte, gyakran csak egy kézzel pötyögött a billentyûkön, a másikkal vezényelt. A nevét viselõ Count Basie Orchestra a mai napig aktív, Bill Hughes irányítása alatt. Basie 1980-as turnéján búcsúzott az európai pódiumtól, 1984-ben hunyt el. Emlékére online projektet indított a bajor dzsesszintézet (www.bayerisches-jazzinstitut.de/public/basie/index.html).

MORZE

MALKOVICH MINT KLIMT John Malkovich alakítja Gustav Klimt szerepét a festõrõl szóló, a chilei Raoul Ruiz által rendezendõ filmben. A vásznain megelevenedõ asszonyok szerepeiben a francia Laetitia Casta és a német Veronica Ferres ragyog majd.

GYÁSZ 82 éves korában elhunyt Elmer Bernstein: az amerikai komponista több mint 200 mozi- és tévéfilm zenéjét írta. Tizennégyszer jelölték Oscar-díjra, egyszer nyert (George Roy Hill: Thoroughly Modern Millie, 1967), de az õ munkája A hét mesterlövész, a Being John Malkovich, A rettegés foka, a Szellemirtók zenéje is.

Forgatás közben életét vesztette Neal L. Fredericks: a The Blair Witch Project operatõre a Cross Bones címû film egyik jelenetét vette fel, amikor az õt szállító egymotoros Cessna 206-os Floridánál a tengerbe zuhant. 35 éves volt. A rendezõ Daniel Zirilli, a producer, a pilóta és a kameraman ki tudott menekülni a roncsból, de az operatõrnek már nem volt ideje kiszabadítani magát a biztonsági öv szorításából, mielõtt a gép elsüllyedt.

BARENBOIM ZENE"VODÁJA Daniel Barenboim, a berlini Staatsoper fõ-zeneigazgatója zeneóvodát alapított Ramallahban. Az argentin születésû, izraeli állampolgársággal is rendelkezõ karmester a Clarin címû argentin napilapnak nyilatkozva elmondta, hogy paradox módon a palesztin civil társadalom szervezetlensége - a normák és a bürokrácia hiánya - megkönynyítette a szeptember elsején nyitó intézmény beindítását. A közel-keleti megbékélést a maga módján segítendõ, Barenboim 1999-ben életre hívta a zsidó és arab zenészeket egyesítõ, West Eastern Divan nevû ifjúsági zenekart.

A BMG ÁRPOLITIKÁJA Új árpolitikát vezet be a BMG: az internetes letöltések és számítógépes CD-másolások hatására reagáló - s a Sonyval egyesülõ - német lemezkiadó hamarosan háromféle árban, háromféle tálalásban dobja piacra kiadványait: a 9,99 euróba kerülõ olcsó változat olyan, mint egy írott CD, rendes borítója sincs, a normál változatot 12,99-ért adják, a luxuskiszerelésû pedig 16,99-be kerül, de egy 76 oldalas füzet és egy exkluzív internetes ajánlat is jár hozzá.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.