Kulturális hírek

  • 2001. november 15.

Külpol

Hajdu Szabolcsn HARRY POTTER Vasárnap Londonban tartották a Harry Potter filmváltozata premierjét: a képünkön látható Daniel Radcliffe-fel a címszerepben Christopher Columbus vitte vászonra J. K.
Rowling 46 nyelvre lefordított regényét, melynek első négy kötete világszerte százmillió példányban kelt el. A mozikban november 16-án startoló film felnőtt szereplői között látható Richard Harris (Dumbledore) és Robbie Coltrane (Hagrid, az óriás), gyerekszereplői között Rupert Grint és Emma Watson. A 125 millió dollárból készült, 143 perces Warner-produkciót Nagy-Britanniában Harry Potter and the Philosopher´s Stone (H. P. és a bölcsek köve), Amerikában Harry Potter and the Sorcerer´s Stone (H. P. és a varázsló köve) címmel vetítik majd (miként a könyv is e két címen futott), de akárhogy is, az év legnagyobb kasszasikerét, sőt a Titanic bevételi rekordjának megdöntését - valamint a Bloomsbury kiadó által megjelentetett bestseller forgalmának további fellendítését - várják tőle. A mozipremierhez időzítve, november közepén jön ki az Electronic Arts a Harry Potter interaktív élményt ígérő, J. K. Rowlinggal együttműködve készült változatával, amitől a karácsonyi számítógépes játékpiac letarolását remélik.

n KÜLFÖLDI AUKCI"SHÁZAK PÁRIZSBAN Véget ért a francia aukciósházak négyszáz éves hazai monopóliuma: a tavaly nyáron, tízéves harc után, brüsszeli nyomásra hozott törvény értelmében külföldi árverezők is megkezdhetik tevékenységüket Franciaországban. A londoni központú Sotheby´s és Christie´s november 29. után több értékes kollekció árverezésével indít, kalapács alá kerülnek például Karl Lagerfeld 20. századi bútorai, René Gaffé afrikai istenmaszkjai vagy Charles Hayoit könyvtára. A változás nyomán nyilván erősödik a konkurenciaharc a francia árverési piacon, viszont Franciaország szerepe megerősödhet a nemzetközi műkereskedelemben.

n HITLER FAUSTJA A berlini Schlosspark-Theaterben mutatták be Rolf Hochhuth legújabb színdarabját: a Hitlers Dr. Faust a 30-as, 40-es évek német rakéta- és űrkutatási programjának vezetője, Hermann Oberth (mint Hitler Faustja) és tanítványa, a V-2 rakéták konstruktőre, Wernher von Braun (mint Mephisto) alakját megidézve teszi fel a máig aktuális kérdést: meddig szabad a tudománynak alkut kötnie a politikával, s hagynia, hogy a fegyverkezésben felhasználják?

A hitleri múlt mai képéhez tartozik, hogy Nürnbergben, a látványos pártnapok és a háborús bűnösök bírósági tárgyalásának színhelyén megnyílt a náci rendszer korabeli önképét dokumentáló centrum: a számos kép-, hang- és filmfelvételt első ízben bemutató kiállításra évi százezer látogatót várnak az egykori náci kongresszusi központba.n REMBRANDT KÉTSZER Két nagyszabású kiállításon láthatók Rembrandt művei. Londonban, a Royal Academy of Art december 16-ig nyitva tartó Rembrandt asszonyai című tárlatán a világ számos múzeumából, köztük a Szépművészetiből kölcsönkapott 27 festményt, 48 metszetet és 44 rajzot mutatják be, keletkezésük sorrendjében. Kasselban, a Wilhelmshöhe kastélymúzeumban a 17. századi németalföldi festő korai munkásságának szentelték a január 27-ig látogatható kiállítást, amely ezt követően az amszterdami Rembrandthuisbe költözik. A Kasselban látható 87 festmény, rajz és grafika között Rembrandt és mesterei, illetve a körülötte dolgozó művészek munkáit gyűjtötték össze, szintén több helyről. Mivel a 70-es és a 80-as évek kutatásai jó néhány, Rembrandtnak tulajdonított alkotásról bebizonyították, hogy valójában nem ő festette őket, a kiállítást megelőzően külön figyelmet szenteltek annak, hogy Kasselban az ő nevével jelezve csak bizonyítottan eredeti műveket állítsanak ki, köztük egy magántulajdonban lévő, 1629-es Júdás-festményt, amelyet eddig nem láthatott a nagyközönség.

n RUSHDIE AZ ISZLÁMR"L Első ízben hallatta hangját az afganisztáni háborúval kapcsolatban Salman Rushdie, akire Sátáni versek című regénye miatt a néhai Khomeini ajatollah 1989-ben kimondta az iszlám halálos ítéletét, a fatwát. A brit titkosszolgálat védelme alatt álló indiai származású író a New York Timesban kifejtette: tévednek a vezető politikusok, amikor mantraként ismételgetik, hogy a terrorizmus, illetve az ellene vívott harc nem az iszlámról szól. Rushdie szerint e vallás leggyorsabb ütemben terjedő formája, a modernitás elől bezárkózó "paranoid iszlám" ellen kell fellépnie a nyugati és a muzulmán világnak, a politikai fanatikusok által eltérített iszlámnak pedig szüksége lenne egy olyan reformációs folyamatra, mint amelyen a kereszténység is átment, egy szekularista-humanista elvek alapján álló belső megújulásra, ahogy a magukat nem kommunistának való szocialisták is el tudtak határolódni a zsarnoki szovjet rendszertől.

n MEGÚJULT A TATE Három éven át tartó munkálatok nyomán megújult és mintegy 35 százalékkal nagyobb kiállítási felülettel gazdagodott a Tate Britain: London egyik legjelentősebb múzeumának rekonstrukciója 32 millió fontba került. A világ legnagyobb brit képzőművészeti anyagával rendelkező Tate egyik új termét a kortárs fotónak szentelték, itt látható a Turner-díjas Gillian Wearing Signs That Say What You Want Them to Say című sorozata, s külön termet kapott Gilbert & George is. A nyitó kiállítás címe: The Victorian Nude, a legnagyobb jövő évi látványosságnak a Lucian Freud-retrospektív ígérkezik.

n DÍJ Los Angelesben megtartották a szeptemberi terrorcselekmények miatt kétszer is elhalasztott Emmy-díjak átadását. Az amerikai televíziózás legnagyobb ceremóniáját a legszigorúbb biztonsági intézkedések előzték meg, a helyszín fölötti légteret repülési tilalom alá helyezték. A legjobb drámai sorozatnak a Fehér Házban játszódó The West Wing, a legjobb komédiának a Sex and the City bizonyult, a legjobb drámai alakításokat James Gandolfini és Edie Falco nyújtotta a The Sopranos című maffiadarabban.Macerás ügyek című filmje a zsűri különdíját nyerte el a kijevi Molodist Filmfesztiválon, ahol Jancsó Miklós kapta a legjobb epizódszereplőnek járó elismerést.

Hofi Géza előadóművész, Maurer Dóra képzőművész, a Vámos Miklós író vezette International Buda Stage és Szőnyei Tamás, a Narancs munkatársa kapta a Fővárosi Önkormányzat Pro Cultura Urbis Közalapítványának idei díját. A tavaly alapított díj első nyertese Göncz Árpád, Jancsó Miklós filmrendező, Köves Éva képzőművész és a Fonó Budai Zeneház volt.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.