Legatyásodott az ENSZ, mert Trump még nem utalta az USA idei hozzájárulását

  • MTI/narancs.hu
  • 2019. október 9.

Külpol

Veszélybe került a dolgozók fizetése is.

Veszélybe került az ENSZ alkalmazottjainak jövő havi fizetése a tagállamok tartozásai miatt - figyelmeztetett António Guterres ENSZ-főtitkár New Yorkban, helyi idő szerint kedden.

Guterres az ENSZ Közgyűlésének költségvetési bizottsága előtt azt mondta: ha nem dolgozott volna január óta azon, hogy csökkentse a kiadásokat, a világszervezet már a közgyűlés szeptemberi csúcsszintű ülésszakának költségeit sem tudta volna előteremteni.

"Ebben a hónapban elérjük az évtized legnagyobb deficitjét" - hívta fel a figyelmet. "Lehet, hogy novemberben arra sem lesz elég pénzünk, hogy kifizessük az alkalmazottainkat" - tette hozzá. "Munkánk és reformjaink veszélyben vannak."

Az ENSZ 193 tagja közül 64 nem fizette be az éves hozzájárulást, köztük a világszervezet legnagyobb befizetője, az Egyesült Államok sem. Az ENSZ 2019-es költségvetése körülbelül 3,3 milliárd dollár (1000 milliárd forint), amelynek 22 százalékát az Egyesült Államok adja. Az ENSZ szerint Washingtonnak idén 674 millió dollárt (több mint 204 milliárd forintot) kellene befizetnie, továbbá 381 millió dolláros (115,4 milliárd forintos) elmaradása van a korábbi költségvetésekből. Az Egyesült Államok általában októberben szokta befizetni tartozásait.

Idén mások mellett még Brazília, Irán, Izrael, Mexikó, Dél-Korea, Szaúd-Arábia és Uruguay sem fizetett hozzájárulást az ENSZ-nek.

Donald Trump amerikai elnök korábban jelezte: szerinte tisztességtelenül nagy teher nyomja Washington vállát az ENSZ-ben, és a világszervezet reformját követelte.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.