Lemondott a vezérigazgató, Shalev Hulio a Pegasus kémszoftvert is gyártó izraeli NSO Groupnál – írja a Reuters a cég vasárnapi bejelentésére hivatkozva.
A Reuters azonnali hatályú lemondásról ír és arról, hogy mostantól Yaron Shohat operatív vezérigazgató-helyettes gyakorolja a vezérigazgatói jogköröket. Ő felügyeli a cég átszervezését, amíg az igazgatótanács ki nem nevezi az új vezérigazgatót.
A hírügynökség úgy tudja, hogy az NSO Grouptól nem csak Hulio távozik, mert mintegy száz alkalmazottat elbocsátanak.
A vállalat termékeit továbbra is vásárolják a kormányok és a bűnüldöző szervek, mert ez a csúcstechnológia bizonyított, segítséget nyújt a bűnözés és a terrorizmus elleni küzdelemben – olvasható Shohat közleményében. A vezérigazgató-helyettes azt is hozzátette, hogy az NSO gondoskodni fog arról, hogy a vállalat szoftvereit csak megfelelő célok érdekében használják fel.
Hulio helyét – aki társalapítója a cégnek – már tavaly októberben megbízott vezérigazgató vette volna át, de az a váltás meghiúsult, miután az amerikai kereskedelmi minisztérium feketelistára tette a céget a nemzetközi botrány miatt, amely tavaly júliusban robbant ki.
A 17 újság – köztük a Direkt36 – részvételével zajló oknyomozó projekt feltárta, hogy az okostelefonok feltörésére alkalmas izraeli kémprogramot jó néhány országban nemcsak terroristák, bűnözők leleplezésére használták, hanem – mint a jelek szerint Magyarországon – újságírókat, üzletembereket, politikusokat figyeltek meg a segítségével.
A cikkek nyomán az Európai Parlament idén márciusban úgy döntött, hogy Pegasus-vizsgálóbizottságot állít fel. Májusban – emlékeztet a Telex – leváltották Spanyolországban a hírszerző központ vezetőjét, mert kiderült, hogy több kormánytag telefonját is megfigyelték ismeretlenek Pegasus kémszoftverrel. 2020-ban és tavaly Pegasussal próbálhattak megfertőzni több eszközt Boris Johnson brit miniszterelnök hivatalában.