Liz Truss lemondatta a pénzügyminiszterét

  • narancs.hu
  • 2022. október 14.

Külpol

Kwasi Kwarteng nem számolt be szaúdi üzleti tárgyalásairól. De nem ez volt a fő ok.

Lemond posztjáról Kwasi Kwearteng brit pénzügyminiszter, az erről szóló levelet ő maga hozta nyilvánosságra a Twitteren. „A növekedésről és a változásról szóló optimista meglátásai helyesek voltak” – írta leköszönő üzenetében Liz Truss kormányfőnek, de kitartott amellett, hogy az országot gazdasági bénultságát a magas adók okozzák.

A pénzügyminiszter valójában éppen az adócsökkentési politikába bukott bele, amely hat hónap alatt 45 milliárd fontba került volna, de a gazdasági beindulása helyett elijesztette a befektetőket és gyengítette a brit fizetőeszközt. Az adóreform ugyanis az illendőnél is kevesbé volt szociálisan érzékeny. Legfőbb bibije volt, hogy aránytalanul kedvezett a vagyonosoknak.

 

A Sunday Times azt is megírta, hogy Kwarteng szeptemberben privát pezsgőpartin találkozott a leggazdagabb befektetési alapok vezetőivel, akik hálásan üdvözölték, hogy a gazdasági válság közben kevesebb adót kell fizetniük. A felsőosztály körében egyébként csak „hasznos idiótaként” emlegették a pénzügyminisztert.

Hab a tortán, hogy Kwarteng a héten korrupciógyanúba keveredett, miután a Guardian kinyomozta, hogy januárban üzleti ügyekért felelős miniszterként vett részt hivatalos úton Szaúd-Arábiában. A Saudi Aramco olajtermelő cég, a Sabic petrolkémiai cég és az Alfanar Grouppal létrejövő találkozókról azonban nem készültek hivatalos jelentések.

Lizz Trust azóta igyekezett korrigálni. Visszavonta a legvagyonosabbak személyi jövedelemadójának csökkentését, és a továbbiakban teljes hátraarca készül az adópolitikában.

Frissítés (16:00): A Downing Streeten megerősítették, hogy az új pénzügyminiszter a Tory-párti Jeremy Hunt lesz. Ő már a negyedik ebben az évben.

(BBC)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?