"A 7-es cikk szerinti eljárás megindítására fogok szavazni" - mondta Manfred Weber, a jobbközép Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője újságíróknak, miután kedd este a frakció megvitatta a Sargentini-jelentést.
A bajor CSU politikusa - aki pályázik a következő Európai Bizottság elnöki posztjára is - már a jelentés tegnap délutáni plenáris vitáján is kemény hangot ütött meg a pártcsaládjához tartozó Orbán Viktorral szemben. Többek között azt mondta, hogy nem keresztényi, hanem emberi jogok vannak, és hogy aki egy egész vallást megbélyegez, az ugyanahhoz a megosztáshoz járul hozzá, amit az iszlamisták szeretnének elérni.
Weber korábban a CEU és a civilek ügyében tett engedményeket szabta feltételként ahhoz, hogy ne szavazza meg a jelentést. Orbán azonban a tegnapi vitában sem mutatott kompromisszumkészséget.
A Politico szerint az EPP zárt ajtók mögötti tanácskozásán komoly kritikákat kapott a Fidesz. Gunnar Hökmark svéd képviselő azt mondta, Orbán zavartnak és egy kicsit agresszívnak tűnt.
A Néppárt a jelentés mai szavazásán nem ír elő kötelező irányvonalat tagjai számára. Észak-európai, osztrák, portugál és görög delegációjuk várhatóan megszavazza a jelentést, Silvio Berlusconi Forza Italiája és a francia republikánus párt viszont valószínűleg Orbán mellé áll. Sok múlik majd a német CDU-s és CSU-s képviselők szavazatán.
7 égetően fontos kérdés a Sargentini-jelentésről
Minden, amit még Orbán mai színre lépése előtt tudni érdemes az Európai Parlament eljárásáról. Az Európai Parlament kedden Orbán Viktor részvételével vitázik, szerdán pedig szavaz arról a jelentésről, amely az uniós alapszerződés 7-es cikkelye szerinti eljárás megindítását javasolja Magyarországgal szemben.
A jelentés elfogadásához a leadott voksok kétharmada, és az összes képviselő abszolút többsége szükséges.