Már a hotelszobában megmérgezhették Navalnijt

  • narancs.hu
  • 2020. szeptember 17.

Külpol

Novicsok harci méreg nyomát találták egy műanyag vizespalackon.

Novicsok harci méreg nyomát mutatta ki a német laboratórium egy műanyag vizespalackon, amely abból a szállodai szobából származik, ahol Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus megszállt a tomszki tartózkodása idején - közölte csütörtökön a politikus stábja Navalnij hivatalos Instagram-oldalán.

A poszt szerint a Navalnij által alapított Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány (FBK) Tomszkban maradt tagjai egy ügyvéd társaságában, amint augusztus 20-án hírét vették, hogy a politikus rosszul lett a repülőgépen, csaknem azonnal a Xander szállodába siettek. Ebben a hotelben szállt meg Navalnij a forgatócsoportja társaságában.

Dokumentálták - a proekt.media orosz nyelvű ellenzéki hírportál szerint - a 239-es szoba állapotát, amelyből Navalnij nem sokkal korábban kiköltözött, és összeszedtek több ásványvizes üveget és más potenciális bizonyítékokat.

"Két héttel később éppen a tomszki szállodai szobából való palackon fedezte fel a német laboratórium a Novicsok nyomait. Aztán még három laboratórium, amely mintát vett Alekszejtől, megerősítette, hogy Navalnijt éppen ezzel mérgezték meg. Most már értjük: ezt azelőtt tették, hogy elhagyta a szobáját, hogy a reptérre utazzon" - áll az Instagramon megjelent szövegben, amelyben azt is megjegyezték, hogy "eltelt egy hónap, és Oroszország még mindig nem ismerte el a mérgezést".

Marija Pevcsih, az FBK kutatórészlegének vezetője, aki elkísérte szibériai útjára Navalnijt, a Meduza ellenzéki hírportálnak azt mondta, hogy a szobában az Oroszországban elterjedt Szvjatoj Isztocsnyik (szent forrás) márkájú szénsavmentes ásványvíz három üres üvegét szedték össze, amelyből a politikus ivott. Mindez azt követően történt, hogy Kira Jarmis, Navalnij szóvivője a Twitteren közölte, az ellenzéki politikust megmérgezték, és az őt szállító repülőgép kényszerleszállást hajtott végre Omszkban.

Beszámolója szerint rajta kívül még Georgij Alburov kutatórészlegének tagja, az FBK, valamint Vladlen Losz és Anton Tyimofejev tartózkodott a szobában. A palackokat kesztyűben szedték össze, amelyet a járványhelyzet miatt tartottak maguknál, és az eljárást videóra vették.

A szálloda egy alkalmazottja, aki mindezt a bejárati ajtóból figyelte, figyelmeztette őket, hogy a szálloda tulajdonában álló tárgyakat nem vihetnek el. Pevcsih szerint több más olyan dolgot is magukkal vittek, amelyhez Navalnij hozzáérhetett.

A nagy-britanniai állandó lakhellyel is rendelkező Pevcsihhel kapcsolatban a rendőrség múlt pénteken azt állította, hogy augusztus 20-án nem kívánt kérdésekre válaszolni, 22-én pedig Németországba repült. Az érintett ezzel szemben azt mondta, hogy a hatóságok nem keresték, és az orosz mobilja éjjel-nappal be van kapcsolva.

A proekt.media szerint Navalnij szobájának bejárata videómegfigyelés alatt állt. A felvételeket elvitték, de a portál nem írta meg, hogy kik. Korábban a területileg illetékes közlekedési rendőrség közölte, hogy átvizsgálta a Xander Hotelt és annak Velvet éttermét.

Jarmis szóvivő korábban azt állította, hogy a mérget abba a teába csempészhették bele, amelyet a politikus a tomszki reptér bécsi kávézójában fogyasztott el. (MTI)

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.