Herbert Kickl (FPÖ) szabadságpárti belügyminiszter küldte ki a tartományi rendőrségek sajtószolgálatának azt az emailt, amelyben előirányozza, hogy mely lapok kaphatnak teljes és mely lapok csak szűkített, ellenőrzött információt egyes esetekről. A sajtószabadságot, a levél szerint pontosabban a "kritikus médiumok" információhoz jutását korlátozó intézkedést az osztrák közvélemény nagy felbolydulással fogadta.
Az írásos "javaslat" olyasmiket tartalmaz, hogy a sajtós munkatársak a közleményekben mindig térjenek ki arra, milyen nemzetiségű az elkövető, ha külföldi, és mindig nevezzék meg az országban tartózkodásának jogcímét is. Már ez szembe megy a jogi gyakorlattal, amely szerint egyébként csak akkor lehet megnevezni adott személy etnikai vagy vallási hovatartozását és személyes ismertetőjeleit, ha az az ügy előtörténetének megértéséhez szükséges.
Kickl kifejtette azt is, hogy "sajnálatosan" "bizonyos médiumok, mint pl. a Standard és a Falter, akárcsak mostanában a Kurier is" nagyon "egyoldalú és negatív" módon közlik a híreket, ezért ezekkel a lapokkal szemben csak a "legszükségesebb mértékű" információra kell "korlátozni" a tájékoztatást. Amegjelölt médiumok számára az interjúzás lehetőségét sem tartja jó ötletnek a "javaslat".
A Kurier a minisztériumhoz fordult, de választ még nem kaptak.
Sebastian Kurz kancellár azonban ma kritikát gyakorolt és azt nyilatkozta, hogy "a sajtószabadság bárminemű korlátozása elfogadhatatlan".
Florian Klenk on Twitter
Teilt das. Retweetet das. Schaut, dass es jeder liest. Infosperre für die Schlimmen, Zuckerln für die Braven. Die offizielle Informationspolitik von Innenminister Herbert Kickl. #kickl