A becslések szerint a nagyon közeli jövőben India népessége meghaladhatja Kínáét. Pontos adatok a folyamatról nem állnak rendelkezésre: lehet, hogy már áprilisban, lehet, hogy csak júliusban lesz a helycsere, de az sem kizárt, hogy már meg is történt – írja az MTI az AP amerikai hírügynökség alapján.
Kína az 1950-es évektől szerepelt első helyen, azóta, hogy az ENSZ rögzíteni kezdte a népességi adatokat. Mindkét ország népessége külön-külön meghaladja az 1,4 milliárdot, összesen pedig a Föld mintegy 8 milliárd lakójának több mint egyharmadát teszik ki.
Azt nem lehet pontosan megállapítani, hogy India mikor előzi meg Kínát, mivel mindkét ország lakosságszámát tekintve van némi bizonytalanság – mondta Bruno Schoumaker belga demográfus.
Patrick Gerland, az ENSZ demográfiai kérdésekben illetékes részlegének vezetője szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy India áprilisban előzi meg Kínát.
A szakemberek korábban úgy becsülték, hogy csak az évtized vége felé következik be, de Kínában 1979-ben bevezetett „egykepolitika” miatt folyamatosan lassul a népességnövekedés üteme. Ezen nem változtatott sokat az sem, hogy a pekingi vezetés hét éve felhagyott a születésszám-korlátozással, és már a két-, majd a háromgyermekes családmodellt szorgalmazza.
India ugyanakkor jóval fiatalabb népességgel rendelkezik, magasabb népszaporulati mutatóval, ezzel párhuzamosan pedig az utóbbi három évtizedben esett a csecsemőhalandóság aránya.
A kutatók kiemelik, hogy itt nem csak arról van szó, melyik ország büszkélkedhet a legnagyobb népességgel, mert a fordulat komoly társadalmi és gazdasági következményekkel jár. Indiában emelkedik a munkaképes korúak száma, ami pörgetheti a gazdasági aktivitást, Kínában viszont az lesz a tendencia, hogy egyre kevesebb aktív dolgozónak kell gondoskodnia az idősödő népességről.