Venezuela

Más a hibás

  • - kovácsy -
  • 2015. március 5.

Külpol

Üresen tátongó polcok az üzletekben, előttük pedig az órákig sorban állók, akiknek a nyugalmáról járőröző katonák gondoskodnak. A világ legnagyobbnak ismert kőolajtartalé­kával rendelkező ország gazdasági helyzetét nem rendítette meg, csupán megpecsételte az olajárak zuhanása a világpiacon.

A hivatalosság – élén Ernesto Maduro elnökkel, aki Hugo Chávez halálát követően szűk többséggel nyerte meg a választást, s minden változtatás nélkül követi, védelmezi és hirdeti a „chávista” nézeteket – némi idegességet mutat, de mereven tartja magát a 2013-ban elhunyt vezér szellemiségéhez. Eszerint a magántőke, konkrétabban a spekulánsok irányításával folyamatos puccskísérlet zajlik az országban, a nemzetközi gazdasági folyamatok pedig a Bolivári Köztársaság megsemmisítésére törekvő Egyesült Államok keze nyomát viselik magukon. Éppen a hét elején rendelte el a legnagyobb ve­nezuelai patikalánc vezetőinek ­letartóztatását, mert állítólag szándékosan hoznak létre hiányt mindenben, amiben csak tehetik, a szívgyógyszerektől a pelenkáig. Ugyanekkor számolt be egy tervezett amerikai puccsról is, amelynek a legfőbb mozgatója nem más, mint Joe Biden alelnök volna.

Semmi sem igaz, és semmi sem hamis: nyilván van Venezuelában spekuláció, csempészet, sőt a gazdaságnak ehhez a zónájához kapcsolódó magántőke is – a jelentősége azonban minden bizonnyal visszaszorulna, ha nem volna bizonyos cikkeknek erősen támogatott, vagyis mesterségesen lenyomott ára, ha nem korlátoznák szabályok a deviza­kereskedelmet és ezen keresztül az importot. Főleg pedig, ha ezek a szabályok állandóak maradnának, és nem tették volna lehetővé pél­dául, hogy az elnökválasztás idején átmenetileg tele legyenek a boltok olcsó külföldi tévékészülékekkel. Az is nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok nem nézi jó szemmel az immár évtizedes „chávista” kísérletet, amely most újból a térség instabilitását fokozza, miközben furcsa módon még mindig élvezi szinte az összes latin-amerikai ország bizalmát, távolról sem csak a hasonló politikát követő Bolíviáét vagy Ecuadorét.

Ennél sokkal aggasztóbb Maduro szempontjából, hogy országlását a lakosság sem nézi jó szemmel: a legfrissebb közvélemény-kutatási adatok már csak 22 százalékos népszerűségét mutatják, miután két hetet töltött Kínában, Oroszországban és egy sor olajtermelő országban, további kölcsönökért, illetve az olajtermelés visszafogásáért kilincselve. Venezuela keményvaluta-bevételeinek 95 százalékát a kőolaj biztosítja, nem csoda, hogy ennek a világpiaci árzuhanása megrengette az ország gazdaságát. A gazdaság teljesítménye már tavaly visszaesett, az infláció elérte a világrekorder 27, más adatok szerint 64 százalékot. Nincs olajtermelő ország a Földön, amelyet ilyen mértékben sújtott a válság. De nem véletlen ez sem, miután olyan ország sincs, ahol ennyire olcsón adnák a benzint, a végsőkig kitartva a támogatott ár mellett. Most már terveznek némi visszafogott áremelést, de igencsak félve, mert a lakosság a jelek szerint igen érzékeny ebben a gazdasági ésszerűség határain átcsapó kérdésben. Egy magyarázat szerint az olcsó benzint úgy érzékelik, mint kézzelfogható jelét részesedésüknek a nemzet gazdagságából.

Természetesen az ártámogatás itt sem hat másként, mint bárhol a világon: a 2010-es adatok alapján kutatók kimutatták, hogy a háztartások leggazdagabb tíz százaléka évi 3755 dollárt nyer rajta, a legszegényebb tíz százalék, amely kevésbé használ autót, mindössze 506 dollárt. Ráadásul a támogatás okozta állami bevételkiesés összege magasabb volt, mint amennyit az oktatásra és az egészségügyre együttesen költött az állam. És hiába a szinte kiapadhatatlan tartalékok, a 323 ezer hordós hazai benzinfogyasztás mellett még az Egyesült Államokból is napi több tízezer hordónyit vásároltak a finomítói szűk keresztmetszet miatt.

Ugyanígy kávéból is exportőrből importőrré vált az ország a chávezi évek során, hiszen a helyi termelőknek nem éri meg munkát fektetni a termesztésbe, tőkét beruházni a termelés bővítésére, műtrágyázásra stb. Egy szó, mint száz, Venezuela elvesztegette a jó éveket, amikor felkészülhetett volna a nehezebb időkre. És ezt csak igen töredékesen egyenlítik ki a szegények fölemelését célzó kiadások, a tömeges lakásépítés, a nagyszámú ösztöndíj és a többi.

A hol fellángoló, hol – kellő számú letartóztatás után – lelohadó tüntetések mindenesetre azt jelzik, hogy az elégedetlenség céltáblája a kormányzati politika. Az egyre hosszabbodó sorokat tiltó rendelkezésekkel próbálja megrendszabályozni a hatalom, egyes tartományokban be is tiltották az éjszakai sorban állást. Igaz, hogy az órákig várakozók körében gyakran hangosan kavarog a harag, de nem szórakozásból várnak a támogatott hiánycikkekre, tudván, hogy marhahús helyett jó, ha egy pár fagyasztott disznóláb jut majd. A hatóságok az éjszakai várakozás veszélyeire hivatkoznak, de ez megint csak komolytalan egy olyan országban, ahol hosszú ideje a legmagasabb a gyilkosságok aránya, és ezen a jelek szerint a szocializmus rendfenntartó erői sem tudtak változtatni.

Új rendelkezések születtek viszont a minap a tüntetések idején kivezényelt katonák fegyverhasználati jogáról. A rend fenntartása különböző fokozatainak a skálája egészen a fegyveres önvédelemig tart. A hatóságok a tavaly ilyentájt elkezdődött, helyenként kétségkívül véres tüntetéssorozat tanulságainak levonásáról beszélnek „az emberi jogok védelmében”. Civil és szakszervezeti vezetők viszont alkotmányellenesnek, ráadásul veszélyesen pontatlanoknak látják az intézkedéseket. A tavalyi tüntetések során összesen negyvenen haltak meg – nem biztos, hogy az idei évet képes lesz kevesebb áldozattal kihúzni a dél-amerikai ország.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.