Meghalt Dianne Feinstein, az amerikai szenátus legidősebb női tagja

  • narancs.hu
  • 2023. szeptember 29.

Külpol

Kalifornia állam első női szenátora 90 éves volt.

Elhunyt Dianne Feinstein, az amerikai szenátus leghosszabb ideje hivatalban lévő női szenátora, legidősebb demokrata tagja – írja az MTI.

A 90 éves politikus halálhírét irodája közölte pénteken. Halálának okát nem hozták nyilvánosságra, ugyanakkor Dianne Feinstein az elmúlt egy évben súlyos betegségekkel küzdött, ami miatt hónapokig nem tudta ellátni feladatát, és lemondott az életkorából következő korelnöki funkciókról is.

Dianne Feinsteint először 1992-ben választották a Kongresszus felsőházának tagjává, mint Kalifornia állam első női szenátorát. 1978 és 1986 között San Francisco polgármestere volt, első nőként ebben a pozícióban is, politikai pályáját 1969-ben San Francisco megyei tisztségviselőjeként kezdte.

Dianne Feinstein politikai pályájának legfontosabb eredményeként emlegetik a támadófegyverek birtoklásának átmeneti betiltásáról elfogadott 1994-es törvényt, valamint a CIA által elkövetett kínzásokról szóló 2014-es jelentést. 

Dianne Feinstein két demokrata szenátortársával (Dick Durbin és Chris Murphy) 2019-ben határozati javaslatot nyújtanak be a szenátusnak, hogy ítélje el az Orbán-kormányt, mivel az véleményük szerint „aláássa a demokráciát és megsérti az emberi jogokat”, kárt tesz a bíróságok függetlenségében, korlátozza a civil szervezeteket és a sajtószabadságot, és megsérti a menedékkérők jogait 

Feinstein szerdán még részt vett a szenátus szavazásán, halálával a 100 tagú szenátusban ideiglenesen egyre csökkent a demokraták többsége, megüresedett szenátusi helyére 2024 novemberében választanak új szenátort Kaliforniában. 

(Címlapképünk Dianne Feinstein kaliforniai demokrata szenátor 2017. március 22-én. Forrás: MTI/AP/Susan Walsh)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.