Meglepetés a német parlamentben

  • narancs.hu
  • 2018. szeptember 25.

Külpol

13 év után távozik tisztségéből Angela Merkel bizalmasa, miután elveszítette a frakcióvezető-választást.

Meglepetésre elveszítette a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) közös szövetségi parlamenti (Bundestag) képviselőcsoportjában kedden tartott frakcióvezető-választást Volker Kauder, az Angela Merkel kancellár bizalmasaként számon tartott politikusnak így 13 év után távoznia kell a tisztségből.

A CDU/CSU-frakcióban 1973 óta először volt egynél több jelölt a frakcióvezetői tisztségre. Volker Kauder kihívója egy kevéssé ismert politikus, Ralph Brinkhaus volt, aki 125 képviselő támogatását nyerte el, Volker Kauderre 112 képviselő szavazott, 2 képviselő tartózkodott.

Ralph Brinkhaus köszönetet mondott támogatóinak és kiemelte, hogy Volker Kauder kiváló frakcióvezető volt, akinek munkásságára tisztelettel tekint vissza.
Elmondta, hogy nagy kihívást jelentő feladatok állnak a képviselőcsoport előtt, és az emberek azt várják tőlük, hogy a szakmai munkával foglalkozzanak.

Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke rövid sajtónyilatkozatában kiemelte: Volker Kauder újraválasztása mellett állt ki, mert nagyon jó volt az együttműködés a frakciót 2005 óta – kancellárságának kezdete óta – irányító politikussal. 
Mégis Ralph Brinkhaus kapott több szavazatot, ezért „természetesen gratuláltam, és jó együttműködést kínáltam fel neki” – mondta a pártelnök-kancellár.
A demokráciában előfordulnak „vereségek”, és ezeken „nincs mit szépíteni, mégis azt szeretném, hogy a CDU/CSU-frakció továbbra is sikeresen dolgozzék, ezért támogatom Ralph Brinkhaust, ahol csak tudom” – mondta Angela Merkel.

Előzőleg Angela Merkel mellett Horst Seehofer belügyminiszter, a CSU elnöke és Alexander Dobrindt is a támogatásáról biztosította Volker Kaudert.
Arra egyetlen politikai elemző sem számított, hogy a kihívó a titkos választáson legyőzheti a hivatalban lévő frakcióvezetőt, aki minden elődjénél hosszabb ideje volt a pozícióban.
Arra viszont előzőleg valamennyi elemző előzőleg felhívta a figyelmet, hogy a szavazatok megoszlása Angela Merkel tevékenységének megítélését jelezheti, vagyis Volker Kauder esetleges szűk többsége azt jelentheti, hogy számottevő az elégedetlenség a kormányfővel szemben. Ennek alapján Volker Kauder leváltása komoly elégedetlenséget jelezhet.

Angela Merkel helyzetének megrendülésére utalhat az is, hogy a pártelnök-kancellár tőle szokatlan módon nyilvánosan kritikával illette kormányának tevékenységét. Egy hétfői sajtónyilatkozatában és egy keddi beszédében – az egyik legnagyobb gazdasági érdekképviselet, a német iparvállalatok szövetségének (BDI) berlini tanácskozásán – egyaránt hangsúlyozta, hogy a hosszúra nyúlt kormányalakítás után a koalíciós pártok túl sokat foglalkoztak saját magukkal, amin változtatni kell, a pártpolitikai viták után vissza kell térni a szakmai munkához.
Ralph Brinkhaus a választás előtti nyilatkozataiban kiemelte, hogy nem akar szembefordulni Angela Merkellel, de frakcióvezetőként arra törekedne, hogy a képviselőcsoport aktívabb partnere legyen a kormánynak. „Nem a kancellár ellen indulok, hanem azért, hogy új lendületet vegyen a frakció” – mondta.
Ralph Brinkhaus 50 éves, pénzügyi szakember, 2009 óta tagja a Bundestagnak, az államháztartási politika területére szakosodott, tavaly óta a 10 frakcióvezető-helyettesi tisztség egyikét töltötte be.
Megválasztását a Bundestag több pártja Angela Merkel gyengülésének jeleként értékeli az első reakciók alapján.

Thomas Oppermann, a Bundestag szociáldemokrata (SPD) alelnöke a Twitteren azt írta, hogy a frakcióvezető-választás „nyílt felkelés Merkel ellen”.
Az ellenzéki Alternatíva Németországnak (AfD) társ-frakcióvezetője, Alice Weidel azt írta, hogy a CDU/CSU jó irányba tett egy lépést, a következő lépésben pedig Angela Merkelt kellene leváltania.
Az ellenzéki liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) egyik frakcióvezető-helyettese, Alexander Graf Lambsdorff azt írta, hogy Ralph Brinkhaus megválasztása a nagykoalíció – a CDU/CSU és az SPD közös kormánya – „végének kezdete”, és azt jelzi, hogy Angela Merkel tekintélye „megsemmisült” a CDU/CSU-frakcióban.

 

Figyelmébe ajánljuk

Megvenné Grönlandot Donald Trump

  • narancs.hu
Még hivatalba sem lépett a megválaszott elnök, de máris megfogalmazta, milyen fontos lenne az Egyesült Államok számára megszerezni a Dániához tartozó szigetet.