Mesés k-európai történet: a román baloldal mentette meg Orbán szövetségesét a kieséstől?

  • CD
  • 2019. május 30.

Külpol

Vajon miért állt érdekében PSD-nek, hogy segítse az RMDSZ-t? És miért jó ez a Fidesznek?

35 ezer román szavazatot szerzett az RMDSZ a vasárnapi EP-választáson a Kárpátokon túlról. Ez elég érdekes adat. Merthogy a párt "Fejlődő Erdélyt!" szlogennel kampányolt – emlékeztet a Magyar Hang cikkében.

Érdekes módon ez a szavazatmennyiség épp annyi, amennyi az öt százalékos európai parlamenti küszöb megugrásához kell (ahhoz hogy egy képviselőt delegálni lehessen).

És bár végleges eredménye ugyan még nincs a vasárnapi romániai EP-választásoknak, de a Code România párhuzamos szavazatszámlálása szerint az RMDSZ 5,26 százalékot ért el a megszerzett 476 681 szavazattal. Vagyis a küszöbátlépés 23 562 szavazaton múlt.

A lapnak sikerült rájönnie a rejtély számba menő érdekességre. A választási iroda honlapját böngészve összeállt a kép: hogyan sikerült a romániai magyar pártnak gyanús körülmények között voksokat szereznie egy választáson.

A román sajtó már tényként kezeli: a baloldali kormánypárt, vagyis a PSD segítette az RMDSZ Kárpátokon túli voksait.

Úgy tűnik, a PSD feltöltötte saját embereivel az RMDSZ helyeit azon szavazókörök kilencven százalékában, ahol a magyarok nem tudtak saját szavazóbiztost állítani. Ezt az információt erősítette meg a lap informátora, de ez tűnik ki, a szavazókörök eredményeit vizsgálva is.

A Magyar Hang összegzése szerint gyakorlatilag mindenhol jutott szavazat az RMDSZ-nek, de jellemzően két, három vagy legfeljebb négy voks.

Romániában a vasárnapi választáson 18 730 szavazókörben lehetett voksolni. Porcsalmi Bálint, a magyar párt kampányfőnöke a lap kérdésére úgy nyilatkozott nagy büszkén, hogy soha ennyi szavazóbiztost nem tudtak még állítani a Kárpátokon túl, mint most. Kilencezer fölötti számot említett, de arról hallgatott, hogy a nagy számú delegált nemhogy pártag nem volt, de még csak magyar nemzetiségű sem.

A választási iroda honlapján fellelhető jegyzőkönyvekből az derült ki például, hogy Teleorman megyét, ahol a 2011-es népszámlálás szerint összesen 18 magyar él, mégis harminchétszer ennyi, egész pontosan 669 szavazat jutott az RMDSZ-nek.

Magyarországgal ellentétben keleti szomszédunknál a pártdelegáltak is kapnak fizetést a szavazásokon végzett munkájukért: napi hatvanöt lejt, vagyis 4500 forintot.

A lap szerint, ha minden körzetben volt egy szavazóbiztos, aki elvitte a feleségét és mondjuk nagykorú gyerekeit irányítottan voksolni, simán több tízezer szavazatot hozhatott a végső elszámolásnál az RMDSZ-nek.

Ehhez csupán annyi kellhetett, hogy egy baráti párt kölcsönadjon kilencezer megbízható embert szavazóbiztosnak, és kérje meg őket, hogy családostul szavazzanak át és jól.

A Magyar Hang következtetése szerint egy nagy pártnak nem olyan sokat számít 35 ezer voks elvesztése, értsd, átruházása (különösen egy EP-választáson), egy kis pártnak viszont akár életmentő is lehet. Ahogy az RMDSZ-nek konkrétan két EP-képviselői mandátumot jelent.

Mindez persze a Fidesznek is jól jön, lényegében a magyar kormánypárt érdeke is (volt), hogy az RMDSZ-nek legyen delegálható EP-képviselője.

Hisz' több év háborúskodás után a Fidesz és az RMDSZ nemrég kibékült, Orbán kampányolt is a Szövetségnek. Mi több, a szervezet elnöke, Kelemen Hunor legutóbb figyelmeztetett: ha kizárják a Néppártból a magyar kormánypártot, akkor az RMDSZ is kilép. Az Szövetség megmenekülése azért lehet fontos a Fidesznek, mert annak jelenleg két képviselője ül az EP-ben, s korábban a vitatott ügyekben rendszerint a a magyar kormánypárt mellett szavaztak.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.