Mesés k-európai történet: a román baloldal mentette meg Orbán szövetségesét a kieséstől?

  • CD
  • 2019. május 30.

Külpol

Vajon miért állt érdekében PSD-nek, hogy segítse az RMDSZ-t? És miért jó ez a Fidesznek?

35 ezer román szavazatot szerzett az RMDSZ a vasárnapi EP-választáson a Kárpátokon túlról. Ez elég érdekes adat. Merthogy a párt "Fejlődő Erdélyt!" szlogennel kampányolt – emlékeztet a Magyar Hang cikkében.

Érdekes módon ez a szavazatmennyiség épp annyi, amennyi az öt százalékos európai parlamenti küszöb megugrásához kell (ahhoz hogy egy képviselőt delegálni lehessen).

És bár végleges eredménye ugyan még nincs a vasárnapi romániai EP-választásoknak, de a Code România párhuzamos szavazatszámlálása szerint az RMDSZ 5,26 százalékot ért el a megszerzett 476 681 szavazattal. Vagyis a küszöbátlépés 23 562 szavazaton múlt.

A lapnak sikerült rájönnie a rejtély számba menő érdekességre. A választási iroda honlapját böngészve összeállt a kép: hogyan sikerült a romániai magyar pártnak gyanús körülmények között voksokat szereznie egy választáson.

A román sajtó már tényként kezeli: a baloldali kormánypárt, vagyis a PSD segítette az RMDSZ Kárpátokon túli voksait.

Úgy tűnik, a PSD feltöltötte saját embereivel az RMDSZ helyeit azon szavazókörök kilencven százalékában, ahol a magyarok nem tudtak saját szavazóbiztost állítani. Ezt az információt erősítette meg a lap informátora, de ez tűnik ki, a szavazókörök eredményeit vizsgálva is.

A Magyar Hang összegzése szerint gyakorlatilag mindenhol jutott szavazat az RMDSZ-nek, de jellemzően két, három vagy legfeljebb négy voks.

Romániában a vasárnapi választáson 18 730 szavazókörben lehetett voksolni. Porcsalmi Bálint, a magyar párt kampányfőnöke a lap kérdésére úgy nyilatkozott nagy büszkén, hogy soha ennyi szavazóbiztost nem tudtak még állítani a Kárpátokon túl, mint most. Kilencezer fölötti számot említett, de arról hallgatott, hogy a nagy számú delegált nemhogy pártag nem volt, de még csak magyar nemzetiségű sem.

A választási iroda honlapján fellelhető jegyzőkönyvekből az derült ki például, hogy Teleorman megyét, ahol a 2011-es népszámlálás szerint összesen 18 magyar él, mégis harminchétszer ennyi, egész pontosan 669 szavazat jutott az RMDSZ-nek.

Magyarországgal ellentétben keleti szomszédunknál a pártdelegáltak is kapnak fizetést a szavazásokon végzett munkájukért: napi hatvanöt lejt, vagyis 4500 forintot.

A lap szerint, ha minden körzetben volt egy szavazóbiztos, aki elvitte a feleségét és mondjuk nagykorú gyerekeit irányítottan voksolni, simán több tízezer szavazatot hozhatott a végső elszámolásnál az RMDSZ-nek.

Ehhez csupán annyi kellhetett, hogy egy baráti párt kölcsönadjon kilencezer megbízható embert szavazóbiztosnak, és kérje meg őket, hogy családostul szavazzanak át és jól.

A Magyar Hang következtetése szerint egy nagy pártnak nem olyan sokat számít 35 ezer voks elvesztése, értsd, átruházása (különösen egy EP-választáson), egy kis pártnak viszont akár életmentő is lehet. Ahogy az RMDSZ-nek konkrétan két EP-képviselői mandátumot jelent.

Mindez persze a Fidesznek is jól jön, lényegében a magyar kormánypárt érdeke is (volt), hogy az RMDSZ-nek legyen delegálható EP-képviselője.

Hisz' több év háborúskodás után a Fidesz és az RMDSZ nemrég kibékült, Orbán kampányolt is a Szövetségnek. Mi több, a szervezet elnöke, Kelemen Hunor legutóbb figyelmeztetett: ha kizárják a Néppártból a magyar kormánypártot, akkor az RMDSZ is kilép. Az Szövetség megmenekülése azért lehet fontos a Fidesznek, mert annak jelenleg két képviselője ül az EP-ben, s korábban a vitatott ügyekben rendszerint a a magyar kormánypárt mellett szavaztak.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.