Mire elég Merkel eredménye? – Németország választott

  • B. Simon Krisztián
  • 2013. szeptember 23.

Külpol

Angela Merkel felülmúlta az elvárásokat, de tévedés lenne azt hinni, hogy innentől már csak a fáklyásmenet megszervezése vár rá. A koalíciós tárgyalások is tartogathatnak meglepetéseket, és a német pártrendszer egén is gyülekeznek fodros kis kihívások.

Miután éjjel három felé összeszámolták mind a 299 választókörzet szavazatait, hivatalosan is ki lehetett mondani, hogy a konzervatív CDU–CSU nyerte a választást a szavazatok 41,5 százalékával. Eddigi koalíciós partnerük, a liberális FDP viszont jócskán alulmúlta négy évvel ezelőtti teljesítményét, és (1949 óta először) repült a Bundestagból. „Ez az FDP legkeserűbb és legszomorúbb órája” – jellemezte a helyzetet Phillip Rösler pártelnök.

Nur mit uns - na persze (Rösler beszél)

Nur mit uns – na persze (Rösler beszél)

Fotó: MTI/EPA

Onnantól kezdve, hogy kora este elkezdtek érkezni az első eredmények, senki nem vitatta, hogy Merkelék a befutók. A CDU húsz éve nem volt választáson ennyire erős, közel nyolc százalékponttal teljesítette túl legutóbbi eredményét, és sokan már azt sem merték kizárni, hogy a kereszténydemokraták abszolút többséggel kormányozhatnak, koalíciós partner nélkül. A Német Szövetségi Köztársaságban ilyen ez idáig csak Konrad Adenauernek, a háború utáni évek első kancellárjának sikerült.

Persze hozzá kell tenni, hogy az abszolút többséget sem volt korábban ennyire könnyű megszerezni. Minthogy idén valamivel több mint a szavazók 15 százaléka olyan pártokra szavazott, akik végül nem ugrották át az öt százalékot, a győztes pártnak elég lett volna egy picivel 42 százalék felett teljesíteni, és máris egyedül alakíthatott volna kormányt. Erről ugyan hajszál híján, de lemaradt,, szóval most törheti a fejét, kivel álljon össze.

Merkelék mellett még hárman szereztek elég voksot, hogy képviselőket delegálhassanak a Bundestagba: a szociáldemokrata SPD közel három százalékpontot javított 2009-es siralmas eredményéhez képest, és így 25,7 százalékkal ő a második legerősebb erő. Mögötte sorakozik, valamelyest gyengülve a Balpárt (Die Linke) és a Zöldek, 8,6, illetve 8,4 százalékkal. A legnagyobb csalódást minden bizonnyal a Zöldek tagjai érezték, akiknél az elmúlt ciklus alatt olykor harmincszázalékos támogatottságot is mértek. Ők viszont eléggé megsínylették, hogy az embereket most épp nem egy lehetséges atomkatasztrófa, hanem a gazdaság köti le. Ezenkívül az sem tett jót nekik, hogy pár héttel a választás előtt nyilvánosságra került: a párt a nyolcvanas években azt tervezte, elfogadhatóbbá tenné a gyermekek és felnőttek közti szex bizonyos formáit.

Hogy bármelyik párt is hajlandó lesz-e koalícióról tárgyalni Merkellel, az még kétséges. Nyilvánosan mindhárman elhatárolódnak Merkeltől: míg a másik két párt világnézeti különbségek miatt, az SPD leginkább attól fél, hogy a CDU-val folytatott kormányzás, ahol az SPD csak a kisebbik partner lehetne, megint szavazók millióit tántoríthatná el a párttól. Persze párttagokkal folytatott beszélgetésekből kiderült, hogy a gyakorlatban az SPD tagsága, ha kikérik a véleményüket, dönthet másképpen, már amennyiben a CDU megfelelő ajánlatot tesz nekik. És ez nem lehetetlen, hiszen a CDU-ban nem idegenkednek se az SPD-től, se a Zöldektől.

 

Ki jön az én utcámba?

Ki jön az én utcámba?

Fotó: MTI/EPA

Matematikailag az sincs kizárva, hogy az SPD a Zöldekkel és a Linkével alkosson koalíciót, de nyilvánosan ezt is többször elutasították a pártok vezetői: a Zöldek és az SPD ugyanis túlságosan extrémnek találja a szélsőbalos Linkét. Valakinek viszont hamarosan engednie kell, hogyha azt akarják, hogy Németországnak biztos kezű vezetése legyen a következő négy évben. Hogy kik lesznek végül azok a pártok, akik megtalálják a közös hangot, az befolyással lesz arra is, hogy folytatódhat-e Angela Merkel – Németországban meglepően jól rezonáló – Európa-politikája.

És miközben a parlamenti pártok megpróbálják kisakkozni, mi legyen a  következő lépés, a pálya szélén ünnepelhet a választások legboldogabb vesztese, az euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD). Sajtófőnökük, Götz Frömming talán túlságosan is optimista volt, amikor az e heti Magyar Narancsban azt nyilatkozta: pártja akár tíz százalékot is kaphat, de így is bámulatos, hogy az idén alakult párt, amelyet idáig nem sokan vettek komolyan, vészesen közel került a bejutáshoz: egész este 4,7–4,9 között mozogtak az értékeik, és nem sokon múlott, hogy idéntől tényleg a Bundestagban hirdethessék gondolataikat. Persze így sem kell négy évet várniuk, hogy kivehessék a részüket a politikából: tavasszal európai parlamenti képviselőket választ a kontinens, és akkor az AfD-nek lehetősége nyílhat egy tágabb közönségnek beszélni arról, mennyire nem jó, ha Németország csak fizet, miközben a többiek felelőtlenül szórják a pénzt.

Ráadásul Frömming sajtófőnöknek abban igaza lehet, hogy pártjától „felborulna az egész német pártrendszer”. Ha az FDP-nek sikerül összeszednie magát, és az AfD is tovább erősödik, az súlyos problémák elé állíthatja a jövőben a nyertes pártokat. Ahogy Aiko Wagner, a Berlini Társadalomtudományi Kutatóközpont (WZB) kutatója mondja: „Már most is nagyon nehéz a kormányalakítás. Ha még több párt lenne, akkor szinte lehetetlenné válna a koalíciókötés. Hosszabb távon ötnél több parlamenti párt csak problémát jelenthet, mert akkor a nagykoalíció marad az egyetlen matematikailag működőképes kormányzási forma, ami nem tenne túl jót a német demokráciának."

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.