Moszkva és Kijev tűzszünetet kötött az ünnepekre, a szakadárok azonban ezt nem tartották be

  • narancs.hu
  • 2017. december 27.

Külpol

Két órán át lőtték az ukránokat, egy katona meghalt.

Az ünnepekre való tekintettel a kelet-ukrajnai válság diplomáciai úton történő rendezésére életre hívott háromtagú (Kijev, Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet [EBESZ] képviselői) csoport megállapodott abban, hogy december 23-án éjfélkor mindkét fél leteszi a fegyvert. A szakadárok azonban már másnap provokációs jellegű támadásokat hajtottak végre, az elmúlt huszonnégy órában pedig komolyabb csapást mértek az ukrán katonai állásokra. Az MTI beszámolója szerint a frontvonal északi – luhanszki – szakaszán Luhanszk településnél az esti órákban 82 milliméter kaliberű aknavetőkkel és golyószórókkal lőtték azokat, majd kézi lőfegyverekkel tüzet nyitottak a Luhanszktól nem messze északra fekvő Sztanicja Luhanszka településnél lévő ukrán állásra is.

Közben Olekszandr Zaharcsenko, az önkényesen kikiáltott Donyecki Népköztársaság vezetője kijelentette, hogy részükről készen állnak szerdán végrehajtani a régóta tervezett fogolycserét. Kijev kész 306 embert szabadon bocsátani a szakadárok által fogva tartott 74 ukrán fogoly elengedése fejében.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.