A malajziai légitársaság gépe lezuhanásának körülményeit vizsgáló nemzetközi nyomozó csoport – amelynek tagjai ausztrál, holland, belga, maláj és ukrán szakértők – májusban kiegészítő bizonyítékokat tártak a nyilvánosság elé, amelyek alátámasztják, hogy Oroszország kulcsszerepet játszott az MH17-es járat katasztrófájában. A vizsgálócsoport arra a következtetésre jutott, hogy a Buk típusú légvédelmi rakétarendszer, amellyel lelőtték a gépet, az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi dandárhoz tartozott, és Oroszországból szállították át Ukrajna Moszkva-barát szakadárok által megszállt keleti részébe.
A nemzetközi nyomozati szakvélemény alapján a holland és az ausztrál kormány arra a következtetésre jutott, hogy Oroszországot közvetlen felelősség terheli a gép lezuhanásáért, és bejelentették, hogy jogi lépéseket tesznek e felelősség megállapítására.
Moszkva viszont most azzal állt elő „orosz szakértői vizsgálatra hivatkozva”, hogy hamisítványok azok a fénykép- és videófelvételek, amelyeket a nemzetközi vizsgálócsoport annak bizonyítására demonstrált, hogy a Boeinget megsemmisítő Buk rakétarendszert Oroszországból szállították be Ukrajna területére, s a kilőtt rakéta pedig az ukrán hadsereg Lviv megyei Sztrijben állomásozó alegységének a fegyverzetéhez tartozott.
Sztepan Poltorak ukrán védelmi miniszter újabb, Oroszországban gyártott álhírnek nevezte az oroszok legújabb állítását.
Gavin Williamson brit védelmi miniszter szintén dezinformációnak nevezte a moszkvai bejelentést. Emlékeztetett arra, hogy független vizsgálat állapította meg, ki felelős a malajziai gép katasztrófájáért.
Olekszandr Turcsinov, a befolyásos ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) vezetője szerint ez már vagy a kilencedik vagy a tizedik verzió, amelyet orosz katonatisztek és politikusok próbálnak ráerőltetni a nemzetközi közösségre, hogy e szörnyű bűncselekményben játszott szerepük rejtve maradjon. Volt már spanyol diszpécser, ukrán vadászgép, levegő-levegő rakéta, volt állítólagos exkatona, aki éppen akkor volt azon a repülőtéren, ahonnan az ukrán vadászgép felszállt, hogy kilője a Boeinget, és sok más hazugság.
A négy évvel ezelőtti tragédiában a fedélzeten tartózkodó mind a 298 utas, valamint a legénység életét vesztette. Az ügyről itt írtunk részletesebben:
Földi indítású égszakadás – Mivel lőtték le a maláj gépet?
Egyre nyilvánvalóbb, hogy a gyilkos eszköz egy fejlett orosz rakétarendszer volt. Az ukrajnai háború kockázataira nem készültek fel sem a helyi, sem a nemzetközi légiforgalmi szervezetek. A szándékosság egy pillanatig sem volt kérdéses sem a szakértők, sem a konfliktusban érintett felek számára: valakik lelőhették a körülbelül tíz kilométer magasságban haladó repülőgépet.