Az Európai Bizottság szerdán több, Magyarországot is érintő döntést hozott. Az egyik ügyben az Európai Unió Bírósága elé viszik Magyarországot és további hat tagállamot, mivel nem ültették át határidőre a nemteljesítő hitelekről szóló uniós irányelvet. Az irányelv célja egy jól működő másodlagos piac létrehozása egységes szabályok alapján, amely lehetővé teszi a nemteljesítő hitelek határokon átnyúló értékesítését. A jogszabályt 2023. december 29-ig kellett volna beépíteni a nemzeti jogrendbe.
Emellett
az Európai Bizottság szerint a magyar közbeszerzési szabályok nem felelnek meg az uniós jognak.
A hazai törvények ugyanis minden érintett közbeszerzés esetében kötelezővé teszik a tárgyalásos eljárás alkalmazását, ami Brüsszel szerint sérti az ajánlatkérők döntési szabadságát a megfelelő eljárás kiválasztásában. Emiatt a Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen.
Tisza: Ezt a rendszert mi ismerjük
Tegnap Tarr Zoltán, a Tisza Párt frakcióvezetője úgy fogalmazott a szerbiai újvidéki tragédia kapcsán, amely tizenöt ember halálát követelte, hogy aznem véletlen esemény volt, hanem annak a rendszernek a következménye, amelyben „a pénz és a hatalom fontosabb, mint az emberek biztonsága és jóléte. Ezt a rendszert mi is ismerjük” – mutatott rá Tarr. „Magyarországon is tudjuk, mit jelent az, amikor ‘a közpénz elveszti közpénz jellegét’. Amikor a törvényeket úgy írják át, hogy a hatalom emberei gazdagodjanak. Amikor a közbeszerzéseket mindig ugyanazok nyerik.” A képviselő szerint mindkét országban elkerülhetetlen a változás: „Az a politika, amely egyéni érdekekre épül, a végéhez közeledik Szerbiában – és más országokban, így Magyarországon is.”