Nem dobják ki a Fideszt az Európai Néppártból, de Orbánnak meg kellett ígérni, hogy rendezi a CEU ügyét

  • narancs.hu
  • 2017. április 29.

Külpol

A szombati EU-csúcs előtt alaposan beleszálltak a magyar miniszterelnökbe, végül Orbán megúszta egy kokival.

Az Európai Néppárt frakciója szombat délelőtt zárt ülésen tárgyalt egyebek közt a CEU ügyéről; előzetesen annyit közölt Siegfried Mureșan szóvivő, ha a magyar miniszterelnök nem veszi figyelembe Brüsszel ajánlásait, akkor bizony jönnek a szankciók. Hogy pontosan milyen szankciók és mikor, azt nem tudni, mindenesetre úgy tűnik, a Fidesz ezt a kört megúszta, legalábbis a tanácskozás után ezt kommunikálják a felek.

Morcos

Morcos

Fotó: MTI

 

Már nem volt elég a párbeszéd

A tanácskozás után a néppárti szóvivő Twitter-üzenetében arról írt, hogy Orbán Viktor biztosította az Európai Néppárt elnökségét arról, hogy teljesíteni fogja a kéréseiket. A párt kiadott egy hivatalos közleményt is, ebben megemlítik, hogy a pártcsaládon belüli nézeteltéréseket általában párbeszéd útján rendezik, egy darabig így volt ez a Fidesszel is, de úgy látták, hogy ez már önmagában nem elegendő. Felszólították Orbán Viktort, hogy tegyenek eleget az Európai Bizottság elvárásainak, amely a napokban kötelezettségszegési eljárást indított a CEU-törvény miatt. Erre hivatalosan egy hónapja van a magyar kormánynak, de az Európai Néppárt igyekszik felgyorsítani a folyamatokat, hiszen ha harminc nap alatt nem hátrál meg a magyar kormány, akkor hosszas pereskedés jöhet, amelynek a végén talán büntetést is kap Magyarország, viszont addigra a CEU el is lehetetlenülhet.

A szintén a néppárti egyeztetéssel foglalkozó Reuters azt írta, hogy Manfred Weber frakcióvezető kijelentette: ha Orbán nem reagál számukra megfelelően, akkor „annak következményei lesznek”. A kizárás lehetőségéről is írnak, de ezt hivatalosan senki sem erősítette meg. A Politico arról is beszámolt, hogy Weber felszólította a magyar kormányt: tartsák tiszteletben a tudomány szabadságát.

Tényleg meghátrált a magyar kormány?

Az MTI Siegfried Mureșan szóvivőre hivatkozva közölte: Orbán Viktor miniszterelnök leszögezte, hogy kormánya teljes mértékben eleget kíván tenni az Európai Bizottság által a magyar felsőoktatási törvény módosítása kapcsán támasztott feltételeknek. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormánynak egy hónapon belül elő kell állni egy tervezettel, hogy miként kívánja összhangba hozni a vitatott törvényt a brüsszeli testület elvárásaival.

A tanácskozáson szintén részt vevő Rogán Antal a helyszínen úgy nyilatkozott a köztévének, hogy Orbán Viktor az ülésen a CEU kapcsán világossá tette, „mi úgy ítéljük meg, hogy a Magyarországon működő, Soros alapítású Közép-európai Egyetem létét semmilyen jogszabály-módosítás nem fenyegeti”. Hozzátette, hogy továbbra is biztosított az intézményben folyó oktatás és a tudományos kutatás szabadsága, az egyetem új évfolyamot is indíthat. Ugyanakkor a kormány kész áttekinteni minden nemzetközi szerződésben szereplő kérdést, ami a külföldi diploma kiadásához szükséges, de Magyarországon egy egységes szabályozásnak kell érvényesülnie – hangsúlyozta a miniszter.

A néppárti közleményben nem csupán a CEU ügye miatt mennek neki Magyarországnak. Kitérnek a civilek elleni offenzívára és a nemzeti konzultációra is, illetve azt is kijelentik, hogy már elviselhetetlenné vált a Fidesz Európai Unió elleni támadása, az „Állítsuk meg Brüsszelt!” kampány pedig teljességgel elfogadhatatlan, ráadásul félrevezető.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.