Nem dobják ki a Fideszt az Európai Néppártból, de Orbánnak meg kellett ígérni, hogy rendezi a CEU ügyét

  • narancs.hu
  • 2017. április 29.

Külpol

A szombati EU-csúcs előtt alaposan beleszálltak a magyar miniszterelnökbe, végül Orbán megúszta egy kokival.

Az Európai Néppárt frakciója szombat délelőtt zárt ülésen tárgyalt egyebek közt a CEU ügyéről; előzetesen annyit közölt Siegfried Mureșan szóvivő, ha a magyar miniszterelnök nem veszi figyelembe Brüsszel ajánlásait, akkor bizony jönnek a szankciók. Hogy pontosan milyen szankciók és mikor, azt nem tudni, mindenesetre úgy tűnik, a Fidesz ezt a kört megúszta, legalábbis a tanácskozás után ezt kommunikálják a felek.

Morcos

Morcos

Fotó: MTI

 

Már nem volt elég a párbeszéd

A tanácskozás után a néppárti szóvivő Twitter-üzenetében arról írt, hogy Orbán Viktor biztosította az Európai Néppárt elnökségét arról, hogy teljesíteni fogja a kéréseiket. A párt kiadott egy hivatalos közleményt is, ebben megemlítik, hogy a pártcsaládon belüli nézeteltéréseket általában párbeszéd útján rendezik, egy darabig így volt ez a Fidesszel is, de úgy látták, hogy ez már önmagában nem elegendő. Felszólították Orbán Viktort, hogy tegyenek eleget az Európai Bizottság elvárásainak, amely a napokban kötelezettségszegési eljárást indított a CEU-törvény miatt. Erre hivatalosan egy hónapja van a magyar kormánynak, de az Európai Néppárt igyekszik felgyorsítani a folyamatokat, hiszen ha harminc nap alatt nem hátrál meg a magyar kormány, akkor hosszas pereskedés jöhet, amelynek a végén talán büntetést is kap Magyarország, viszont addigra a CEU el is lehetetlenülhet.

A szintén a néppárti egyeztetéssel foglalkozó Reuters azt írta, hogy Manfred Weber frakcióvezető kijelentette: ha Orbán nem reagál számukra megfelelően, akkor „annak következményei lesznek”. A kizárás lehetőségéről is írnak, de ezt hivatalosan senki sem erősítette meg. A Politico arról is beszámolt, hogy Weber felszólította a magyar kormányt: tartsák tiszteletben a tudomány szabadságát.

Tényleg meghátrált a magyar kormány?

Az MTI Siegfried Mureșan szóvivőre hivatkozva közölte: Orbán Viktor miniszterelnök leszögezte, hogy kormánya teljes mértékben eleget kíván tenni az Európai Bizottság által a magyar felsőoktatási törvény módosítása kapcsán támasztott feltételeknek. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormánynak egy hónapon belül elő kell állni egy tervezettel, hogy miként kívánja összhangba hozni a vitatott törvényt a brüsszeli testület elvárásaival.

A tanácskozáson szintén részt vevő Rogán Antal a helyszínen úgy nyilatkozott a köztévének, hogy Orbán Viktor az ülésen a CEU kapcsán világossá tette, „mi úgy ítéljük meg, hogy a Magyarországon működő, Soros alapítású Közép-európai Egyetem létét semmilyen jogszabály-módosítás nem fenyegeti”. Hozzátette, hogy továbbra is biztosított az intézményben folyó oktatás és a tudományos kutatás szabadsága, az egyetem új évfolyamot is indíthat. Ugyanakkor a kormány kész áttekinteni minden nemzetközi szerződésben szereplő kérdést, ami a külföldi diploma kiadásához szükséges, de Magyarországon egy egységes szabályozásnak kell érvényesülnie – hangsúlyozta a miniszter.

A néppárti közleményben nem csupán a CEU ügye miatt mennek neki Magyarországnak. Kitérnek a civilek elleni offenzívára és a nemzeti konzultációra is, illetve azt is kijelentik, hogy már elviselhetetlenné vált a Fidesz Európai Unió elleni támadása, az „Állítsuk meg Brüsszelt!” kampány pedig teljességgel elfogadhatatlan, ráadásul félrevezető.

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.

Többet ésszel, mint pénzzel

A kormány propagandistái az utóbbi időben számos képtelen gazdasági céllal rukkoltak elő. Pár hónapja a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetői is kitettek magukért: szerintük semmi sem tántoríthat el minket attól, hogy innovációs teljesítményünk 2030-ra bekerüljön az európai top 10-be, és ha minden jól megy, 2040-re ott leszünk – szerintük – a világ (!) 10 legjobbja között.

„Asszonyok, akiket mindennap látok”

Pályáját táncosként kezdte, a magyar néző viszont a Buendía família matriarchájaként, Úrsula Iguaránként ismerhette meg a Száz év magányból készített tévésorozatban. A kolumbiai művésszel Gabriel García Márquez könyvéről, a szereplőválogatásról, a tetoválások eltüntetéséről és az ágyjelenetekről beszélgettünk, de a latin-amerikai kultúra nőképe is szóba került.