Nem neki lőttek - Etiópia

  • - kovácsy -
  • 2005. augusztus 25.

Külpol

A vasárnapi pótválasztás két hét múlva nyilvánosságra kerülő eredménye szinte érdektelen - az már hónapok óta nem kérdéses, hogy a kormány a helyén marad. A kérdés az, hogy a történtek után merre léphet tovább az etióp vezetés.

A vasárnapi pótválasztás két hét múlva nyilvánosságra kerülő eredménye szinte érdektelen - az már hónapok óta nem kérdéses, hogy a kormány a helyén marad. A kérdés az, hogy a történtek után merre léphet tovább az etióp vezetés.

Meles Zenawi miniszterelnök aligha jószántából tanulta meg, hogy ha már nyilatkoznia kell, a zárkózottságát legalább némi iróniával enyhítse. Csak hát június eleje óta kevés iróniára adnak okot a neki-szegezett kérdések. Tiltakozó megmozdulások voltak azokban a napokban Addisz-Abebában a május közepén tartott választások ide-jén állítólag tömegesen tapasztalt csalások miatt. A békés tüntetők, sztrájkoló taxisok mellett azóta is ismeretlen számú - pár tucat?, néhány száz? -, köveket dobáló fiatal is megjelent az utcákon. Az ellenzék szerint diákok, a kormánypárt szerint munkanélküliek mutatták ki az elégedetlenségüket ezen a módon. A lényeg az, hogy a rendőrök (netán az őket erősítő katonák) tüzet nyitottak, több mint harminc ember meghalt, majd ezrével tartóztatták le a tüntetőket, akik közül többeknek azóta sem lelik nyomát a hozzátartozóik.

A szemtanúk és érintettek akkor többször is emlegették, hogy az északi Tigre tartományból származó rendőrök-katonák nem értettek egy szót sem a fiatalok beszédéből. Így kerülhettek a halottak és letartóztatottak közé terhes nők, kiskorúak, vétlen-véletlen járókelők. És ezen a ponton jutunk talán a legközelebb az etióp probléma lényegéhez, amelyre a tájékoztatási miniszter még az események hevében - és alighanem igencsak túlozva - utalt: egy olyan genocídium közvetlen veszélyéről beszélt, amihez képest a ruandai kismiska volt.

A nemzetközi hírtermelő ipar sajnálatosan szűkszavú a különféle etiópiai ellenzéki pártok - és ezek szövetségei - politikai elképzeléseit illetően, így kerülő utakon találgathatjuk csupán, milyen valóságtartalom állhat a hátborzongató nyilatkozat mögött. Először is egy pár soros történelemlecke: a het-venes években Etiópia Moszkva hidegháborús csatlósa volt. A diktatórikus rezsimmel szemben az azóta önállóvá lett Eritreában és ugyancsak északon, Tigre tartományban zajlott fegyveres felkelés. Az utóbbinak lett az egyik, majd a legfőbb vezetője Meles Zenawi, aki 1991-ben, egy ideiglenes kormány élén vette át a hatalmat.

A felkelő csoportok még a győzelem előtt egyesítették erőiket, de az új hatalmi berendezkedésben - mondhatni, értelemszerűen - fennmaradt a tigrei dominancia. És fennáll mind a mai napig - amint erről a súlyos következményekkel terhes nyelvi korlátok tárgyában idézett fenti észrevételek is tudósítanak. Természetesen könnyű volna további, ősi és újabb keletű ellentéteket találni a számos népcsoport, nyelvi közösség, földművesek, nomád állattenyésztők, keresztények és mohamedánok között. A vasárnapi pótválasztások egyik helyszíne az ország keleti része volt, ahol májusban nem tudták időben megszervezni a szavazást. A másfél évtizede teljes káoszba süllyedt Szomáliával határos területen az Ogadeni Nemzeti Felszabadítási Front fegyveres gerillaharcban áll a kormánycsapatokkal - nem valószínű, hogy ez a konfliktus tovább eszkalálódhatna. A nem kevesebb mint hetvenmilliós Etiópia legnépesebb tartományából, Oromiából (az oromo nép földjéről) viszont évek óta ellenzékiek önkényes bebörtönzéséről, kínzásokról tudósítanak a nemzetközi emberi jogi szervezetek. Az itt felhalmozódott feszültség mér-tékét jelzi, hogy az egyik, 15 pártból álló ellenzéki szövetség több mandátumot is szerzett a tartományban a májusi választásokon.

Maguk a - nemzetiségi választóvonalak mentén kialakított - tartományok egyébként az 1994-ben életbe lépett új alkotmány értelmében meglehetős önállóságot élveznek, beleértve az elszakadás elvi lehetőségét (vajon tudják-e ezt Ogadenben is?). Ellenzéki nézetek szerint ez a nagy engedékenység csak mélyíti az etnikai feszültségeket.

A mostani pótválasztás csak részben szólt a keleti nomád választókról, akiknek voltaképpen nem is volt választási lehetőségük, miután az ellenzéki jelöltek egységesen visszaléptek. Másik oka az volt, hogy egy sor körzetben - hol ellenzéki, hol kormánypárti bejelentések, tiltakozások nyomán - megismételték a szavazást.

Nehéz megítélni a szabálytalanságok súlyát, arányát, egy dolog azonban tény: az augusztus elején nyilvánosságra hozott választási eredmények jelentős ellenzéki térnyerésről tanúskodnak - ámbár biztos kormánypárti fölény mellett. Ügyes - mondhatnánk, habár alighanem mindkét fél többre számított. A nevében még mindig szélső-kommunista, mozgalmi gyökereit őrző, de már rég mérsékelten piacbarát Etióp Népi Forradalmi Demokratikus Front aligha kalkulált azzal, hogy Addisz-Abeba valamennyi képviselői helyét az ellenzék szerzi meg. A feltörekvő fővárosiak, a jobb jövőre vágyó diákság, a nagyszámú beköltöző munkanélküli nyilván okkal elégedetlen a gazdasági helyzettel - miközben a vidék erősen kormánypárti. Etiópia változatlanul a világ egyik legszegényebb országa, a költségvetés egyötödét külföldi donorok állják. Milliók túlélése függ a nemzetközi segélyszervezetek élelmiszer-adományaitól, amelyek legalább annyit ártanak a - kétségkívül eleve szétzilált - belső mezőgazdasági struktúráknak, mint amennyit használnak, amikor éppen tényleges éhínség van az országban.

Mindezek ellenére úgy tűnik, hogy ahonnan a pénz jön, ott Meles Zenawi kormányában jobban bíznak, mint az ellenzéki erőkben. Vagy legalábbis remélik, hogy ahogy eddig, ezután is képes lesz fenntartani a stabilitást egy lehetséges feszültséggócban. Afrikában vagyunk: egy elsietett sortűz ehhez képest semmiség.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Elhagyták Fradivárost

Elvileg szabadidős sportparkként született volna újjá 25 milliárd forintból a Népliget egy része, a kormány két lépcsőben is elkülönített erre pénzt, de a projektből csak egy műemlék épület lebontása valósult meg. És közben senki nem tudja, hol a temérdek pénz.

Átmennek a másik utcába

Sokan azért nyúlnak kábítószerekhez Magyarországon, mert emberhez nem méltó körülmények között élnek. A drogkereskedők ellen meghirdetett kormányzati háború a valódi problémát nem oldja meg. A rendőrségnek egyszerűen nincs kapacitása a terjesztők begyűjtésére.