Németország összeírja a háborús óvóhelyeket

  • narancs.hu
  • 2024. november 25.

Külpol

Az Oroszországgal szembeni egyre feszültebb helyzet miatt írják össze a bunkereket.

Az Oroszországgal szemben egyre feszültebb helyzet miatt Németországban megkezdték a bunkerek és más megerősített építmények összeírását, amelyek óvóhelyként szolgálhatnak a civilek számára egy támadás esetén – közölte hétfőn az ország belügyminisztériuma.

Az óvóhelyek listáján szerepelnek majd föld alatti metróállomások, parkolók, középületek, de vannak magánkézben lévő ingatlanok is. A rendszer felállása után egy telefonos alkalmazáson lehet majd tájékozódni a bunkerek helyéről, az embereket pedig arra biztatja a minisztérium alakítsanak ki óvóhelyeket saját otthonaikban a pincék, garázsok átalakításával. A 83 millió lakosú Németországban a korábbi kb. kétezerből mára 579 bunker maradt, főleg a második világháború és a hidegháború idejéből. Ezek összesen 480 ezer embert képesek befogadni.

Az orosz-ukrán háború kitörése után a német hatóságok leállították a tulajdonukban lévő erődített építmények eladását, de addigra már 300 bunker magántulajdonba került.  Ősszel német hírszerzés vezetője, Bruno Kahl már jelezte, Oroszország 2030-ra akár arra is készen állhat arra, hogy megtámadjon egy NATO-országot.

A szóvivő a bunkerek összeírásáról még elmondta, hogy a terv kulcspontjaiban magas rangú tisztségviselők egy júniusi tanácskozáson állapodtak meg és jelenleg különleges munkacsoport dolgozik a megvalósításon.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk