Vasárnap tette közzé Novák Katalin azt a levelet, amit Orbán Viktor írt Manfred Webernek, az Európai Néppárt frakcióvezetőjének. Orbán ebben elébe ment a Fidesz szankcionálásának, és közölte, hogy ha a Néppárt elfogadja azt a módosítást, ami alapján felfüggeszthetnék a Fidesz tagjait, akkor inkább kilépnek a pártcsaládból.
Az alapszabályt módosító új szabály lényege az, hogy a frakció egy teljes delegációt is felfüggeszthetne, egyetlen szavazással. Eddig csak egyénenként szavazhattak a frakció tagjainak sorsáról. A módosításhoz a Néppárt tagságának kétharmados jóváhagyására van szükség.
"Ez a levél befolyásolni fogja az előttünk álló belső vitákat" – így kommentálta egy e-mailben Orbán fenyegetését Weber helyettese, Esteban González Pons, aki a módosító szabály megalkotásáért felelős csoport vezetője, írja a Politico.
A Politico napi hírlevelében más EPP-tagokat és EP-képviselőket is idéz, így például Othmar Karas osztrák képviselőt, az Európai Parlament egyik alelnökét, aki azt hangsúlyozta:
"Nem engedjük Orbánnak, hogy megzsaroljon minket".
Karas szerint lépésről lépésre, a terveknek megfelelően haladnak majd az alapszabály e hét szerdán esedékes módosításával.
Bár az eredeti tervek a szabálymódosításról még úgy szóltak, hogy egyetlen szavazással lehetne egy delegáció kizárásáról is szavazni, de a pénteki találkozón a Politico információi szerint a szokásos néppárti törésvonalak mentén kompromisszum született a kérdésben. Orbán néppárti szövetségese, Janez Janša-féle szlovén frakció ugyanis a módosítás felhígítását, a Fidesszel jellemzően legkritikusabb északi országok szigorítást akartak, míg a német-francia-olasz tábor közös módosítót nyújtott be, ami alapján a kizárásból felfüggesztés lett.
A lap szerint e szituáció lehetőséget kínál arra, hogy kritikusai úgy szabaduljanak meg a Fidesztől, hogy még csak ki se kell rúgniuk.
A Politico megjegyezte, hogy a Fidesz távozásával is a Néppárt maradna a legnagyobb frakció az Európai Parlamentben.
(Politico)