Olaszország június 3-tól feloldja a tartományai közötti utazási korlátozást

  • narancs.hu
  • 2020. május 30.

Külpol

Egyes kormányközeli források szerint a tartományi határok megnyitásával egy időben Olaszország újranyitja a külső határait is.

Az olasz kormány a koronavírus-járvány miatti intézkedések feloldásának korábbi ütemezéséhez tartja magát, június 3-tól engedélyezi a tartományok közötti szabad mozgást az egészségügyi miniszter péntek esti közlése szerint.

Roberto Speranza hangsúlyozta, hogy semmi nem indokolja a tartományi határok megnyitásának további halasztását. A nyitás mindenhol egyidejű lesz. A tartományok közötti mozgás március 11. óta korlátozott volt, kizárólag munkavégzés vagy más megalapozott indok miatt lehetett átlépni egyik régióból a másikba.

Olaszországnak már egyetlen régiójában sem kritikus a helyzet – hangoztatta Speranza, aki óvatosságra intve megjegyezte, hogy továbbra is felügyelik a járványgörbe alakulását.

Az ország május 18-i újranyitása óta a fertőzési adatok folyamatos csökkenést mutatnak, a fertőzés terjedését jelző R0 értéke minden tartományban 1 alatt van.

Az utóbbi napokban felmerült, hogy a gócpontként ismert északi tartományok határait továbbra is zárva tartják. A déli régiók garanciákat szorgalmaztak annak elkerülésére, hogy az északról érkezőkkel a fertőzés esetleg elterjedjen azon térségekben, amelyeket eddig elkerült a járvány. Az északi tartományok határozottan elutasították a különbségtételt, és országos nyitást sürgettek. Az egészségügyi tárcavezető bejelentése szerint szerdától tehát minden olasz szabadon utazhat az országon belül, engedély és korlátozás nélkül, kivéve, ha a járványadatok romlanak.

A járvány február 20-i megjelenése óta Olaszországban több mint 232 ezer fertőzöttet diagnosztizáltak, és több mint 33 ezer beteg halt meg.

Pénteken az elhunytakat is számítva 354 új fertőzöttet szűrtek, 68 százalékukat Lombardiában. Öt tartományban pénteken egyetlen fertőzöttet sem regisztráltak. Hét tartományban pedig egy beteg sem veszítette életét az utóbbi egy napban.

Egyes kormányközeli források szerint a tartományi határok megnyitásával egy időben Olaszország újranyitja a külső határait is. Az európai uniós tagállamokból érkezőket nem kötelezik karanténra. Június 15-től pedig az EU-n kívüli országokból beutazókat sem helyezik már vesztegzár alá. Több európai ország viszont továbbra sem nyitja meg határait Olaszországgal, köztük Ausztria, Svájc, Horvátország és Görögország.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?