Orbán a Newsweekben bírálta a NATO-t

  • narancs.hu
  • 2024. július 6.

Külpol

Szerinte a katonai szövetség hibát követ el, ha forszírozza a háborút. Magyarország ezt tapasztalatból tudja. 

„A NATO célja a béke, nem a véget nem érő háború” – ezzel a címmel jelentett meg publicisztikát Orbán Viktor a Newsweekben. Írásában a katonai szövetséget bírálta a magyar miniszterelnök. 

Orbán szerint a NATO fordulóponthoz érkezett: a világtörténelem legsikeresebb katonai szövetsége békeprojektként indult, és a jövője is azon múlik, hogy sikerül-e megőriznie a békét, azonban ma háborús törekvések kerülnek napirendre, ez pedig ellentétes az alapító értékekkel. Mint írta, Magyarország történelmi tapaszlata, hogy az ilyen átalakulások nem vezetnek jó irányba. Márpedig a célnak az kellene, hogy legyen, hogy megőrizzék békeprojektnek a NATO-t.

Magyarország önként csatlakozott a szövetséghez, azt megelőzően olyan szövetségi rendszerekben vívtunk háborúkat, melyekben eredetileg nem akartuk részt venni, és vereséget szenvedtünk ezekben. Magyar szempontból jobbat nem kívánhattunk volna magunknak a NATO-nal, ugyanis nem a háború, hanem a béke megőrzése, nem a terjeszkedés, hanem az önmagunk és egymás megvédése lett a cél. Sőt, a NATO nemcsak védelmet és elrettentést nyújt, hanem a külső szereplőket is megnyugtatja.

 
Orbán Viktor miniszterelnök (elöl középen) és Joe Biden amerikai elnök (elöl j2) a NATO csúcstalálkozóján Vilniusban 2023. július 11-én
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Kitért arra, hogy Magyarország részt vett az afganisztáni, koszovói missziókban, illetve fejleszti a haderejét, védelmi iparát. Magyarország lojális szövetséges, amely kész aktívan együttműködni a többi NATO-taggal a béke megőrzése és a kiszámítható fejlődés biztosításával kapcsolatos célok érdekében.

Azonban nem ért egyet a tagországok többségével, melyek szerint elkerülhetetlen, szükséges konfrontálódni más erőközpontokkal, márpedig ez a szemlélet előidézheti a konfliktusokat. Pedig már meg is kezdődtek az ukrajnai NATO-művelet érdekében az előkészületek, melyekből Magyarország (katonailag és pénzügyileg is) kimarad közvetlenül.

Úgy látja, nem külső ellenségtől kell tartania a NATO-nak, ugyanis senki nem mer támadást indítani egy tagország ellen sem. De ha a szövetség együttműködés helyett a konfliktus választja, akkor öngyilkosságot követ el. Mint fogalmaz, a nyugati országok azért kevésbé óvatosak, mert ők egymás után nyertek háborúkat, a magyar történelem tapasztalata viszont az, hogy amikor egy szövetség támadásra vált a védekezésből, akkor jegyet vált a vereségre. 

A publicisztika pénteken, vagyis azon a napon jelent meg, amikor Orbán Viktor Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?