Mi vár a Közel-Keletre a háború után?

Huszein imám mártíromsága

Külpol

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

A Hidzsra szerinti 1447-es év első (Muharram) hónapjának elején, az Ásúrá napjaiban járunk. A síita közösségekben ilyenkor tíz napon át minden este megtelnek a mecsetek és a huszejníják, a közösségi rendezvénytermek, ahol Mohamed próféta unokájának csaknem másfél évezredes mártírhalálára emlékeznek. A kerbelai dráma (680. október 12.), amelyben a próféta vér szerinti leszármazottainak sorába tartozó Huszeint és tucatnyi kísérőjét mészárolták le a kalifa csapatai, máig közösség­építő és -erősítő hagyomány, amelyet minden korban aktualizálnak. A most elhangzó ünnepi beszédekben fő téma az izraeli támadás, amelyet a nem legitim világi hatalmaknak az igaz hit elleni újabb fellépéseként értelmeznek, s minden mostani veszteséget az isteni igazságot képviselő Huszein imám mártíromságával legitimizálnak. Ebben az értelmezésben pedig a mostani háború – legyenek bármekkorák is az emberi és anyagi veszteségek – nem jelenthet vereséget.

Röviden úgy mondhatnánk, hogy a háború – végleges vagy ideiglenes – lezárása kapóra jött a megroggyant teheráni rezsimnek. Maga a háború napjaiban gondosan elrejtőző legfelső vezető, Ali Hámenei ajatollah hivatkozott Huszein imámra az azóta elmondott első beszédében, s valóban nagy győzelemről beszélt.

Játékosok és szurkolók

Az alapvetően kettős (perzsa kulturális és síita vallási) identitású iráni társadalomban nem elhanyagolható jelentőségű a mostani háború ilyen értelmezése. A nyílt izraeli támadás, különösen miután túllépett a nukleáris hadiipari és katonai vezetői célpontokon és gazdasági, az ország számára stratégiai jelentőségű olajipari létesítményeket, majd városi, mondhatni civil negyedeket is elért (köztük a minden rendszerben hírhedt, politikai foglyokra szakosodott teheráni Evin börtönt), összerántotta az iráni társadalmat. De a katonai csapás azokat a rétegeket is érzékenyen érintette (a városi közép- és felső osztályt), amelyek egyre nehezebben viselik a radikalizálódó rendszert. Iránban történelmi hagyomány szembeszegülni a kívülről érkező rezsimbuktatási törekvésekkel. Az iszlám forradalom előtti rendszer, Reza Pahlavi hatalmát prolongáló 1953-as CIA-beavatkozást – amikor a legitim és népszerű miniszterelnököt, Mohammed Moszaddeget buktatták meg – máig a legszélesebb körben ítéli el a társadalom. Ennek fényében teljesen valószerűtlennek tűnik az a vágyvezérelt nyugati (elsősorban amerikai és izraeli, de egyes hazai értelmiségi) körökben hangoztatott elképzelés, amely a teokratikus rendszer bukása esetén – akár vezető – szerepet szánna a Homeini ajatollah vezette iszlám forradalom megbuktatta sah Egyesült Államokban élő fiának és köreinek. A sah agresszív elnyomással modernizáló rendszerének emléke máig rendkívül negatív az iráni társadalom széles rétegeiben, s nem csak a forradalmi propaganda hatására.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.