Nagyszabású támadást intézett az izraeli légierő a múlt pénteken Irán atomlétesítményei ellen, az északi Tabriztól Natanzon és Komon át a déli Sirázig. Ezzel egy időben a korábban az ország belsejébe telepített drónokkal és helyben dolgozó Moszad-ügynökök közreműködésével a szigorúan védett kormányzati lakónegyedben likvidálták a hadsereg vezérkari főnökét, az elit fegyveres erő, a Forradalmi Gárda (IRGC) parancsnokát és az atomprogram vezető tudósait. A légicsapások folytatódtak; vasárnap újabb IRGC-vezetőket öltek meg, ezúttal a hírszerzés irányítóját és helyettesét, valamint rakétakilövő állásokat, hadiüzemeket támadtak és az atomprogram további központjait.
Irán szombat óta több hullámban ballisztikus rakéták százaival válaszolt, amelyek közül többtucatnyi törte át a Vaskupola nevű védelmi rendszert. Hétfő reggelre az izraeli halálos áldozatok száma 20 fölé nőtt, a legtöbben a Tel-Aviv melletti Bat Jamban haltak meg, ahol lakóházat ért rakétatámadás. Miközben Izraelben a lakosság fegyelmezetten viselkedik a háborús helyzetben, Teheránban káosz alakult ki, a benzinkutaknál hosszú sorok várakoznak, a felső-középosztály tömegei igyekeznek elmenekülni. A célba vett más nagyvárosokat, Tabrizt, Iszfahánt, Sirázt is ezrek hagyták el, s újabb menekülthullámok várhatók, miután az izraeli vezetés többször is felszólította az iráni atomreaktorok és atomlétesítmények környékén élőket a távozásra. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint nem növekedett a radioaktív háttérsugárzás a megtámadott natanzi, komi, iszfaháni és teheráni atomlétesítmények közelében. A déli, buseri atomerőmű elleni esetleges izraeli légitámadás azonban az egész Perzsa-öbölre kiterjedő környezeti katasztrófával járna.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap este a Fox News televíziónak kifejtette: Irán folytatta titkos atomfegyverprogramját, s az utóbbi hónapokban az urándúsítással karnyújtásnyira került az atombomba előállításához. Az Ébredő oroszlán elnevezésű hadművelet egyik célja ennek megakadályozása. A másik pedig az iráni rakétaarzenál megsemmisítése, mivel Teherán oly mértékben növelte a ballisztikus rakéták gyártókapacitását, hogy éveken belül több tízezer ilyen támadó fegyverrel rendelkezne. Az Izrael létét megkérdőjelező iráni rezsim elleni fellépés a zsidó állam létérdeke – szögezte le Netanjahu, hozzátéve: „Nem engedhetünk meg egy második holokausztot.”
Miért épp most csapott le Izrael?
A Hamász 2023. október 7-i gázai terrortámadása óta Izrael háborús konfliktusban áll Teheránnal. Míg kezdetben az Iránnal szövetséges palesztin Hamász és a libanoni Hezbollah volt a közvetlen ellenfél, tavaly áprilisban már magával a perzsa állammal szemben is fegyveres harcba lépett Izrael. Irán damaszkuszi nagykövetségét bombázták és likvidálták Mohamed Reza Zahedi IRGC-tábornokot, ezt a Hezbollah és Irán rakéta- és dróntámadásai követték, majd Izrael támadt iráni katonai bázisokat. A közvetlen izraeli–iráni fegyveres konfliktus első felvonása után – a Hamász elleni gázai megsemmisítő háborúval párhuzamosan – következett a Hezbollah súlyos meggyengítése a nevezetes, személyhívókba és walkie-talkie-kba telepített bombákkal, majd a teljes Hezbollah-vezérkar célzott likvidálása, és a szervezet katonai infrastruktúrájának megsemmisítése.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!