Mi vár Iránra az izraeli támadás után?

Az új Közel-Kelet

Külpol

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.

Nagyszabású támadást intézett az izraeli légierő a múlt pénteken Irán atomlétesítményei ellen, az északi Tabriztól Natanzon és Komon át a déli Sirázig. Ezzel egy időben a korábban az ország belsejébe telepített drónokkal és helyben dolgozó Moszad-ügynökök közreműködésével a szigorúan védett kormányzati lakónegyedben likvidálták a hadsereg vezérkari főnökét, az elit fegyveres erő, a Forradalmi Gárda (IRGC) parancsnokát és az atomprogram vezető tudósait. A légicsapások folytatódtak; vasárnap újabb IRGC-vezetőket öltek meg, ezúttal a hírszerzés irányítóját és helyettesét, valamint rakétakilövő állásokat, hadiüzemeket támadtak és az atomprogram további központjait.

Irán szombat óta több hullámban ballisztikus rakéták százaival válaszolt, amelyek közül többtucatnyi törte át a Vaskupola nevű védelmi rendszert. Hétfő reggelre az izraeli halálos áldozatok száma 20 fölé nőtt, a legtöbben a Tel-Aviv melletti Bat Jamban haltak meg, ahol lakóházat ért rakétatámadás. Miközben Izrael­ben a lakosság fegyelmezetten viselkedik a háborús helyzetben, Teheránban káosz alakult ki, a benzinkutaknál hosszú sorok várakoznak, a felső-középosztály tömegei igyekeznek elmenekülni. A célba vett más nagyvárosokat, Tabrizt, Iszfahánt, Sirázt is ezrek hagyták el, s újabb menekülthullámok várhatók, miután az izraeli vezetés többször is felszólította az iráni atomreaktorok és atomlétesítmények környékén élőket a távozásra. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szerint nem növekedett a radioaktív háttérsugárzás a megtámadott natanzi, komi, iszfaháni és teheráni atomlétesítmények közelében. A déli, buseri atomerőmű elleni esetleges izraeli légitámadás azonban az egész Perzsa-öbölre kiterjedő környezeti katasztrófával járna.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap este a Fox News televíziónak kifejtette: Irán folytatta titkos atomfegyverprogramját, s az utóbbi hónapokban az urándúsítással karnyújtásnyira került az atombomba előállításához. Az Ébredő oroszlán elnevezésű hadművelet egyik célja ennek megakadályozása. A másik pedig az iráni rakétaarzenál megsemmisítése, mivel Teherán oly mértékben növelte a ballisztikus rakéták gyártókapacitását, hogy éveken belül több tízezer ilyen támadó fegyverrel rendelkezne. Az Izrael létét megkérdőjelező iráni rezsim elleni fellépés a zsidó állam létérdeke – szögezte le Netanjahu, hozzátéve: „Nem engedhetünk meg egy második holokausztot.”

Miért épp most csapott le Izrael?

A Hamász 2023. október 7-i gázai terrortámadása óta Izrael háborús konfliktusban áll Teheránnal. Míg kezdetben az Iránnal szövetséges palesztin Hamász és a libanoni Hezbollah volt a közvetlen ellenfél, tavaly áprilisban már magával a perzsa állammal szemben is fegyveres harcba lépett Izrael. Irán damaszkuszi nagykövetségét bombázták és likvidálták Mohamed Reza Zahedi IRGC-tábornokot, ezt a Hezbollah és Irán rakéta- és dróntámadásai követték, majd Izrael támadt iráni katonai bázisokat. A közvetlen izraeli–iráni fegyveres konfliktus első felvonása után – a Hamász elleni gázai megsemmisítő háborúval párhuzamosan – következett a Hezbollah súlyos meggyengítése a nevezetes, személyhívókba és walkie-talkie-kba telepített bombákkal, majd a teljes Hezbollah-vezérkar célzott likvidálása, és a szervezet katonai infrastruktúrájának megsemmisítése.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.