„Orbán PR-akciója csak Moszkvának volt jó, hogy elfedjék egy támadás előkészítését”

  • narancs.hu
  • 2024. december 13.

Külpol

Kemény bírálat érte Orbán „békemisszióját” Zelenszkij köreiből.

„Magyarország nem értesítette Ukrajnát előzetesen a Putyinnal folytatott beszélgetésekről, nem koordinált semmiben, és Ukrajna semmire nem jogosította fel Magyarországot” – közölte Dmitro Litvin, Zelenszkij elnök kommunikációs tanácsadója a X-en a BBC kérdésére válaszolva, amely Orbán „tűzszüneti” ajánlatáról érdeklődött.

De ennél súlyosabb vádak is elhangoztak az ukrán fél részéről: „Most úgy látjuk, hogy Orbán PR-akciója csak arra volt jó Moszkva számára, hogy elfedjen egy készülő rakétatámadást az energetikai hálózatunk ellen. Sajnos, a villogó szalagcímekkel Orbán csak Moszkvát segítette a támadásban.” Zelenszkij kommunikációs tanácsadója hozzátette, hogy az orosz rakétatámadás miatt az ukránok nagy része áram nélkül maradt, de már dolgoznak az infrastruktúra helyreállításán. „Ukrajna a partnereivel összehangolt erőkkel, állandóan azon dolgozik, hogy Oroszországot békére kényszerítse – ami megbízható garanciákkal jár. Ahogy partnereinkkel többször kijelentettük, a békét az erő felmutatásával lehet elérni.”

Orbán korábban azt állította, hogy Zelenszkij elutasította a fogolycserére és a karácsonyi tűzszünetre vonatkozó ajánlatát. Később egyértelműen kiderült, hogy Orbán nem is beszélt az ukrán féllel, és azt sem tudjuk, hogy vajon beszélt-e a háborúról Trumppal, amikor Floridában járt. Akivel egyértelműen beszélt, az az orosz elnök Putyin, akinek a szavait aztán a Kreml közleménye tolmácsolta: az elnök kizártnak tartja a konfliktus békés rendezését. Erről azonban Orbán a magyarokat felejtette el tájékoztatni.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.