Orbán Viktor bejelentkezett Olaszország megmentőjének

  • narancs.hu
  • 2018. augusztus 29.

Külpol

„Nem szétosztani, hanem hazavinni kell a migránsokat.”

Tegnap Milánóban Orbán Viktor Matteo Salvini olasz belügyminiszterrel, a kisebbik kormánypárt, a Liga elnökével tárgyalt, az ezt követő sajtótájékoztatón pedig ritka nagy barátoknak tűntek. Noha Salvini és az olasz kormány is menekültkérdésben egyértelműen kvótapárti, ez a kis nézeteltérés cseppet sem zavarta őket. Már csak azért sem, mert az olasz belügyminiszter rövid idő alatt magáévá tette azt a retorikát és gondolkodásmódot, ami a magyar vezetést jellemzi.

„Matteo Salvini olasz belügyminiszter az első mediterrán politikus, aki meg akarja állítani a migránsokat, és ebben Magyarország támogatja. Ő az én hősöm, sorstársam is, és van néhány tapasztalatom, amit meg tudok vele osztani” – hízelgett Orbán, hozzátéve, hogy akik bejöttek Európába, azokat vissza kell vinni oda, ahonnan jöttek. „Brüsszel szerint ez nem lehetséges, de a határvédelemről is ezt mondták” – jelentette ki, szerinte ugyanis a „hazaszállításhoz” csak akarat és politikai elszántság kell. „Nem szétosztani, hanem hazavinni kell a migránsokat” – hangsúlyozta a magyar miniszterelnök, és azt is mondta, hogy Magyarország minden segítséget megad a határvédelemhez Olaszországnak.

false

 

Fotó: MTI – Koszticsák Szilárd

Persze arról nem esett szó, hogy ennek a technikai kivitelezését hogyan képzelik. A tengerre nehéz lenne kerítést emelni, és hát tengeri blokádra alkalmas hajókból sem állunk valami jól. De számít ez? Bizonyos körökben Orbán Viktort már ezért a kijelentéséért is Olaszország megmentőjeként fogják emlegetni.

Más kérdés, hogy a találkozó idején több ezren tiltakoztak Milanóban. „Az »Együtt a falak ellen« mottóval megrendezett demonstráción vezető olasz baloldali politikusok, emberi jogi szervezetek aktivistái és migránsok is részt vettek” – írja az MTI.


Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.