Orbán Viktor ezúttal Pekingbe ment békét teremteni

  • narancs.hu
  • 2024. július 8.

Külpol

Az továbbra sem egyértelmű, pontosan milyen felhatalmazást lát béketurnéja mögött a magyar miniszterelnök.

A magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban – jelentette ki Orbán Viktor hétfőn Pekingben, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott. Orbán az általa csak békemissziónak hívott turnéján ment Ázsiába, ahol az orosz-ukrán háborúról azt a kijelentést tette, hogy a magyar békszeretető nép, ezért „mindig a béke oldalán vagyunk, és sohasem a háború oldalán.”

 
Orbán Viktor és Hszi Csin-ping Pekingben
Miniszterelnöki Sajtóiroda
 

„Számunkra nagy jelentősége van annak, hogy Kína szorgalmazza: a világban ne háború, hanem béke legyen. (…) A Magyarország szomszédságában zajló konfliktus esetében is nagyra értékeljük az ön békekezdeményezését” – mondta Orbán Viktor Hszi Csin-pingnek, aki két hónapja Magyarországon járt. Ezt Orbán történelmi jelentőségű találkozónak nevezte, ahol komoly megállapodásokat kötöttek, és több nemzedékre is megalapozták a két nép közötti barátságot. Orbán megköszönte a kínai elnöknek, hogy emelték a két ország kapcsolatainak szintjét, és azt mondta, az azóta eltelt két hónapban is folyamatosan dolgoztak, hogy ezt a formát tartalommal töltsék meg. A miniszterelnök emellett gratulált Hszi Csin-pingnek Kína szilárdságához és stabilitásához, amelyet „ebben a viharos világpolitikában” az egész világ számára jelent.

Orbán Viktor a Facebookon azt írta, hogy „a háborúzó felek mellett három világhatalom, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína döntésén múlik, mikor lesz vége az orosz-ukrán háborúnak. A háborúzó felekkel történt találkozóimat követően ezért jöttünk Pekingbe.”

Az Orbán által békemisszió 3.0-nak nevezett találkozóra elutazott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter, Máté János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára, és Bíró Marcell, a miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója is.

 

 
Orbán Viktor Pekingben tárgyal
Miniszterelnöki Sajtóiroda
 

Orbán egy hete az EU Tanácsának soros elnöke, de már megjárta Kijevet, bármiféle egyeztetés nélkül Moszkvát, Azerjajdzsánt és Pekinget. Bár a látogatások a magyar elnökság logójával vannak ellátva és Orbán kommunikációjából akár arra is következtethetnénk, hogy ő itt most az EU-t képviseli a találkozókon, a közös külügyet valójában pont nem a soros elnök képviseli, az orosz látogatása során pedig az uniós külügyi képviselő is hangsúlyozta ezt.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.