Orbán Viktor Grúziába utazik az újraválasztott miniszterelnök meghívására

  • narancs.hu
  • 2024. október 27.

Külpol

Miközben az ellenzéki pártok és Grúzia elnöke is az elcsalt választások miatt tiltakoznak.

grúz lapokban és a Bloombergen is megjelent sajtóértesülések után Havasi Bertalan, a magyar miniszterelnök sajtófőnöke megerősítette, hogy hétfőn Grúziába látogat Orbán Viktor. Havasi azt írta, a magyar kormányfő a frissen újraválasztott Irakli Kobakhidze miniszterelnök meghívására érkezik tárgyalni Tbiliszibe. 

Mint a Telex írja, az nem derült ki, hogy miről fog egymással tárgyalni Orbán és Kobakhidze, és Havasi azokat az értesüléseket sem erősítette meg, hogy a delegációban tényleg ott lesz-e Szijjártó Péter külügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter és Varga Mihály pénzügyminiszter is. A találkozóra alig egy nappal azután kerülhet sor, hogy az oroszbarát kormánypárt, a Grúz Álom megnyerte a választást az országban. Orbán Viktor és Szijjártó Péter a gratulációval meg sem várták a hivatalos eredményeket.

Szijjártó este 9-kor írt arról, hogy „hiába a beavatkozási kísérletek, a georgiai emberek világossá tették, hogy mit akarnak”, a magyar kormányfő viszont már este 6 körül gratulált Kobakhidzének az „elsöprő győzelemhez”. Mint írta, „a grúz emberek tudják, mi a legjobb az országuknak, és hallatták is a hangjukat”. Az X-en már meg is jelent egy közösségi jegyzet, amely felhívja a figyelmet, hogy ekkor még nem voltak elérhetőek a hivatalos számok, és meg sem számolták még a szavazatokat.

Az urnazárás amúgy két órával később, este 8-kor volt, a szavazatokat háromnegyed órával később kezdték el manuálisan összeszámolni.

Szalome Zorubasvili grúz elnök egyébként hétfőn este 7 órára szervezett tüntetést Tbiliszibe, mert szerinte is elcsalták a választást, és Grúzia egy orosz különleges művelet áldozatává vált. Az elnök az ellenzéki vezetőkkel közösen tartott beszédében azt mondta, nem tudja elfogadni ezt az eredményt, és szerinte ha a grúzok elfogadják ezt, azzal behódolnak az oroszoknak. A jelek szerint így Orbán is ott lesz Tbilisziben, amikor utcára vonul az ellenzék.

Az EU-párti ellenzék már akkor választási csalásról beszélt, amikor az urnazárás előtt egymásnak ellentmondó exit pollok érkeztek az ellenzéki és a kormánypárti oldalról, egy ellenzéki tisztviselő pedig a BBC-nek arról beszélt, hogy a Grúz Álom helyi tanácsosa megverte őt. Több civilszervezet megfigyelői szerint is súlyos választási visszaélések történtek. A Fiatal Jogászok Georgiai Szövetsége (GYLA) vasárnap számos olyan esetről számolt be, amelyben magánszemélyek több szavazatot is leadtak. A GYLA szerint ezenkívül a választási megfigyelőket akadályozták a munkájukban.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői a szavazók megfélemlítése, hatósági nyomásgyakorlás, a voksolás felügyelői elleni erőszak, szavazatvásárlás, többszörös szavazatleadás és egyéb jogsértések eseteire panaszkodtak, és ezek kivizsgálását, valamint további demokratikus reformokat sürgettek. A szervezet szerint a választásokat a média polarizálódása, az ellenzék és a civil társadalom elleni gyűlöletbeszéd jellemezte, a kormánypárt pedig orosz dezinformációt terjesztett, és az ország nyugati partnereit vette célba. Mint írták:

„(A jelöltek közötti) egyenlőtlenségek, tettlegesség és pszichikai nyomásgyakorlás, szavazatvásárlás és egyéb feszültségek árnyékolták be a választásokat azok előtt és közben, a szavazóhelyiségeken belül és kívül. Attól tartunk, hogy a választások napján tapasztalt gyűlölet és a megfélemlítés légköre alááshatja a demokratikus politikai folyamatot, az európai integrációt Georgiában” – írták. Pascal Allizard, az EBESZ megfigyelői missziójának vezetője ugyanakkor méltatta a kaukázusi ország demokratikus vitalitását, dacára a nehézségeknek.

Aliizard felhívta a figyelmet a többi között arra, hogy 18 politikai erő indult, és a voksolás folyamata összességében jól szervezett volt.

António López-Isturiz White, az Európai Parlament megfigyelőinek vezetője azt vetette a grúz hatóságok szemére, hogy nem engedték be a szavazóhelyiségekbe a sajtó képviselőit, és hogy a szavazás titkosságát nem sikerült mindig biztosítani, valamint úgy vélte, a választókat megfélemlítették.

A választásokról az első hivatalos eredmények vasárnap reggelre futottak be, dacára annak, hogy a kritikák szerint a kormánypárt érdekszférájába sodródott választási bizottság azt ígérte, az új, elektronikus rendszer miatt az urnazárás után két órával már ki fogják adni őket. A bizottság elnöke viszont azt mondta, a rendszert megfelelően auditálták, és a 15 ezer szavazógépből mindössze 20 hibásodott meg.

A grúziai választások tétjéről ebben a cikkünkben írtunk:

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.