Orbán Viktor orosz példaképét komoly vád érte: a brit parlament szerint Putyin Londonban mossa tisztára a pénzét

  • narancs.hu
  • 2018. május 21.

Külpol

Korrupciós ügyekről van szó.

A brit parlament jelentése szerint különböző orosz korrupciós ügyletekből származó pénzt mosnak tisztára a londoni ingatlanpiacon a Kremlhez közel állók.

Ez Nagy-Britannia nemzetbiztonsági érdekeit sérti és nemzetközi befolyását gyengíti, hisz’ a brit kormány eltűri a nagyon nagy értékű, korrupciós ügyekből eredő orosz tőke folyamatos „átmosását” a londoni pénzügyi szektoron és az ingatlanpiacon keresztül – áll a brit parlament alsóházának külügyi bizottsága által összeállított, hétfőn ismertetett átfogó elemzésben.

A tanulmány elkészítéséhez meghallgatott szakértők szerint minimum egymilliárd fontról (azaz több mint 360 milliárd forintról) lehet szó a Londonban havonta összesen tisztára mosott korrupciós pénzek értékét tekintve. Az elemzés szerint ennek a pénznek közel fele Oroszországból érkezik.

A Transparency International korrupciófigyelő nemzetközi civil szervezet brit tagozata korábban 176 olyan nagy értékű luxusingatlant azonosított Nagy-Britanniában, amelyeket tulajdonosaik „gyanús pénzekből” vásároltak. A szervezet becslése szerint ezeknek az ingatlanoknak a piaci összértéke 4,4 milliárd font (csaknem 1600 milliárd forint), a kétes eredetű ingatlanvagyonnak pedig több mint 20 százaléka „orosz egyénekhez” kötődik.

A becslések csak a szabad hozzáférésű forrásokból beszerezhető adatokra épülnek, vagyis könnyen lehet, hogy meg sem közelítik a valós adatok nagyságát.

Az alsóházi testület felszólította a brit kormányt, hogy foganatosítson szankciókat még több olyan egyén ellen, akiknek tevékenysége „a Kremlhez köthető”, és akik felelősek az emberi jogok súlyos megsértéséért. A jelentés szerint – az Egyesült Államokkal, az EU-val és a hét vezető ipari hatalommal (G7) együttműködve – Londonnak szigorítania kell a szankciórendszer azon elemeit is, amelyek jelenleg lehetővé teszik, hogy Oroszország szankcionált bankok segítségével jelenjen meg új szuverén kötvényekkel a nemzetközi tőkepiacon. A brit kormány már bejelentett terveket a pénzmosás elleni fellépés erősítésére.

(MTI)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.