Az osztrák hatóságok a Sebastian Kurz volt kancellárt és környezetét érintő korrupciós ügyben őrizetbe vették kedden egy közvélemény-kutató cég egyik alkalmazottját bizonyítékok megsemmisítésének gyanújával - jelentette a helyi média.
A Der Standard című napilap szerint az ügyészség vette őrizetbe az illetőt, mert a gyanú szerint fontos adatokat törölt le a számítógépén lévő merevlemezről, még mielőtt a korrupciós ügyben a nyomozók megvizsgálhatták volna a gépet. Azért vették őrizetbe - az ügyben elsőként -, mert fennáll a veszélye annak, hogy összejátszik más gyanúsítottakkal - írta a lap. Az APA osztrák hírügynökség "kormányközeli ügyvédektől" származó információk alapján megerősítette a lap értesüléseit.
Az AFP francia hírügynökség megkérdezte erről az ügyészséget, de ott azt közölték, hogy folyamatban lévő ügyről nem nyilatkoznak. Korábbi ügyészségi közlés szerint az ügyben tíz gyanúsított van, közülük ketten dolgoznak a közvélemény-kutató cégnél.
A gazdasági és korrupciós ügyekkel foglalkozó ügyészség (WKStA) vesztegetés és hűtlen kezelés gyanúja miatt a múlt héten kezdett vizsgálatot az Osztrák Néppártot vezető Sebastian Kurz közvetlen környezetében. A házkutatások érintettjei mindannyian Sebastian Kurz kancellár bizalmi emberei voltak: Johannes Frischmann sajtószóvivő, Gerald Fleischmann médiakoordinátor és Stefan Steiner vezető stratéga.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, a Die Presse és a Kurier című lapok előzőleg megjelent értesülései szerint a nyomozás hűtlen kezelés, megvesztegetés és kenőpénz elfogadása miatt folyik, a bűncselekményeket a kormánypárti politikusok a gyanú szerint elsősorban az Österreich napilapban megjelent közvélemény-kutatási adatok manipulálása érdekében követték el. Ezeket a hirdetéseket a pénzügyminisztérium fizette, és a vádak szerint kizárólag az ÖVP pártpolitikai érdekeit szolgálták.
A gyanú szerint a szóban forgó hirdetések és médiakooperációs megegyezések értéke 1,3 millió euró (csaknem 470 millió forint) volt. Érintett az ügyben a médiacsoport szerkesztősége is, amely ellen a vád: a közvélemény befolyásolása "kozmetikázott" közvélemény-kutatási adatokkal.
A koalíciós partner Zöld Párt a botrány miatt kihátrált Kurz mögül, az összeomlás szélére sodorva a kormányt, majd a kancellár a szombat esti kormányülés után bejelentette, hogy lemond.
Hétfőn Alexander Van der Bellen osztrák államfő ünnepélyesen beiktatta hivatalába az új kancellárt, Alexander Schallenberget, és egyúttal az új külügyminiszter is letette a hivatali esküt. Schallenberg eddig külügyminiszter volt, ezt a pozíciót hétfőtől Michael Linhart, az eddigi párizsi nagykövet tölti be.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!