Orosz elnökválasztás: gyújtogatások történtek a szavazóhelyiségekben

  • narancs.hu
  • 2024. március 16.

Külpol

Máshol pedig zöld festéket öntöttek az urnákba. 

Legalább négy szavazóhelyiségben követtek el gyújtogatást Oroszországban a március 15-17-i elnökválasztás első napján – írja a Moscow Times helyi lapokra hivatkozva. 

Moszkvában egy idős nőt vettek őrizetbe, mert felgyújtott egy szavazófülkét. Egy közösségi médiában közzétett videón az látható, ahogyan a rendőrök őrizetbe veszik, aki látszólag telefonnal filmezte az esetet. A Központi Nyomozó Bizottság büntetőeljárást indított az ügyben.  Az állami hírügynökség tájékoztatása szerint választási tisztviselők arról számoltak be, hogy a támadásban nem sérültek meg szavazólapok, a szavazatszámlálók folytatták a munkájukat az incidens után. 

 
Szavazók egy szentpétervári szavazóhelyiségben a háromnapos orosz elnökválasztás első napján, 2024. március 15-én. Oroszországban hat évre választják meg az ország legfontosabb közjogi méltóságát.
Fotó: MTI/EPA/Anatolij Malcev
 

Szentpéterváron egy nő Molotov-koktélt dobott egy szavazóhelyiségre, a rendőrség azonnal őrizetbe vette. Az Észak-Oroszországban található Hanti-Manszi autonóm körzetben egy nő próbált felgyújtani egy szavazóurnát szintén Molotov-koktélhoz hasonló eszközzel. Később hasonló támadásról számoltak be Moszkva környékéről is. 

A gyújtogatások egy napon történtek további olyan incidensekkel, amikor a választók zöld festéket öntöttek az urnákba. A hatóságok szerint legalább 13 embert vettek őrizetbe szavazóhelyiségekben elkövetett vandalizmus miatt. Ella Pamfilova választási főnök nyilatkozta, hogy a festékkel való leöntés miatt letartóztatottak azt mondták, pénzt ígértek nekik, és nem tudták, hogy tettüknek büntetőjogi következményei lesznek. 

A hatóságok nem közölték, hogy a tüntetések Putyin ellen irányultak-e, és az állami média jelentése szerint a szavazás az incidensek ellenére is a megszokott rendben folytatódik.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.