Palesztin gyerekek tüntettek Gázában a Hamász ellen

  • narancs.hu
  • 2025. március 26.

Külpol

És Izraelben a túszok hozzátartozói Netanjahu kormánya ellen.

Több százan tüntettek kedden délután a gázai övezetben a Hamász terrorszervezet ellen, amely uralma alatt tartja a területet.

Három helyen is volt demonstráció a Telex összefoglalója szerint, gyerekek is utcára vonultak. A transzparenseken ilyen feliratok voltak: „Ki a Hamásszal!”, „Enni akarunk!”, „Legyen vége a háborúnak!” és „A palesztin gyerekek élni akarnak!”

A tiltakozást a Hamász maszkos-fegyveres emberei oszlatták fel, erőszakkal.

2006-ban a Hamász nyerte meg a Gázára és Ciszjordániára kiterjedő palesztin nemzetgyűlési választást. A Palesztin Hatóság élén akkor a Fatah szervezet állt. A Hamász konfliktusba keveredett a Fatahhal, és csak a Gázai övezet irányítását vette át, egy puccs nyomán. Az összefoglaló szerint a Gázai övezetben élők nehéz sorsáért Izraelt is felelősség terheli, de a Hamászt különösen, mert 2007 óta az oda érkező nemzetközi segélyek nagy részét elveszi, magánvagyon lesz belőle, vagy fegyverkezésre, a katonai infrastruktúrára költi. 

A Hamász a 2023. október 7-i, Izrael ellen indított terrortámadása idején sem volt népszerű, de renoméja tovább romlott a helyiek körében, miután Izrael válaszcsapást mért az övezetre. Január közepén a Hamász és az izraeli hadsereg tűzszünetet kötött. A terrorszervezet abszurd ceremóniákon engedte el az október 7-i támadásuk idején elhurcolt túszok egy részét, Izrael pedig fogságban tartott palesztinokat bocsátott szabadon. A tűzszünet határideje azonban márciusra lejárt, és nem sikerült megállapodni arról, hogyan zárják le a konfliktust, így tovább lőtték egymást a felek. Izrael korlátozza az övezet áramellátását és az élelmiszersegélyek szállítását.  

A tüntetést most közvetlenül az váltotta ki, hogy a Hamász szövetségese, az Iszlám Dzsihád szervezet rakétákat lőtt ki az észak-gázai Bet Lahijából Izraelre, az izraeli hadsereg pedig emiatt elrendelte a település nagy részének kiürítését. A helyiek felháborodtak azon, hogy az iszlamisták rakétázása miatt megint ők szenvednek. A keddi tüntetés egyik résztvevője a BBC-nek azt nyilatkozta, nem haljandók senkiért meghalni, sem pártért, sem külföldi érdekekért, és a Hamásznak le kellene mondania, „és meg kellene hallania végre a gyászolók hangját, a hangokat, melyek a romok alól törnek elő.”

Izraelben is tüntetések követik egymást. Ott ellenzéki pártok, jogvédő szervezetek és az említett túszok hozzátartozóit tömörítő szervezet demonstrál Benjámin Netanjahu ellen. Azt állítják, azért folytatja a háborút, hogy elmismásolja a felelősséget, amely őt terheli a Hamász támadása miatt, mert az ő vezetési stílusa miatt nem működött rendesen az állam, a hírszerzés, és a terroristák ezért jutottak be szinte akadálytalanul az országba. Az izraeli kormánykoalíció most elővette a 2023-ban már szóba hozott, csak a társadalmi ellenállás miatt talonban tartott igazságügyi reformcsomagját, amely megnyirbálná a bíróságok jogait, és a Legfelsőbb Bíróság alkotmányos felülvizsgálati jogkörét szűkítené.

Az akkori helyzettel ez a cikk foglalkozik: 

A címlapkép kedden este készült Jeruzsálemben, a tüntetők a túszok kiszabadítását követelik. Fotó: MTI/EPA/Atef Szafadi

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk