Palesztin gyerekek tüntettek Gázában a Hamász ellen

  • narancs.hu
  • 2025. március 26.

Külpol

És Izraelben a túszok hozzátartozói Netanjahu kormánya ellen.

Több százan tüntettek kedden délután a gázai övezetben a Hamász terrorszervezet ellen, amely uralma alatt tartja a területet.

Három helyen is volt demonstráció a Telex összefoglalója szerint, gyerekek is utcára vonultak. A transzparenseken ilyen feliratok voltak: „Ki a Hamásszal!”, „Enni akarunk!”, „Legyen vége a háborúnak!” és „A palesztin gyerekek élni akarnak!”

A tiltakozást a Hamász maszkos-fegyveres emberei oszlatták fel, erőszakkal.

2006-ban a Hamász nyerte meg a Gázára és Ciszjordániára kiterjedő palesztin nemzetgyűlési választást. A Palesztin Hatóság élén akkor a Fatah szervezet állt. A Hamász konfliktusba keveredett a Fatahhal, és csak a Gázai övezet irányítását vette át, egy puccs nyomán. Az összefoglaló szerint a Gázai övezetben élők nehéz sorsáért Izraelt is felelősség terheli, de a Hamászt különösen, mert 2007 óta az oda érkező nemzetközi segélyek nagy részét elveszi, magánvagyon lesz belőle, vagy fegyverkezésre, a katonai infrastruktúrára költi. 

A Hamász a 2023. október 7-i, Izrael ellen indított terrortámadása idején sem volt népszerű, de renoméja tovább romlott a helyiek körében, miután Izrael válaszcsapást mért az övezetre. Január közepén a Hamász és az izraeli hadsereg tűzszünetet kötött. A terrorszervezet abszurd ceremóniákon engedte el az október 7-i támadásuk idején elhurcolt túszok egy részét, Izrael pedig fogságban tartott palesztinokat bocsátott szabadon. A tűzszünet határideje azonban márciusra lejárt, és nem sikerült megállapodni arról, hogyan zárják le a konfliktust, így tovább lőtték egymást a felek. Izrael korlátozza az övezet áramellátását és az élelmiszersegélyek szállítását.  

A tüntetést most közvetlenül az váltotta ki, hogy a Hamász szövetségese, az Iszlám Dzsihád szervezet rakétákat lőtt ki az észak-gázai Bet Lahijából Izraelre, az izraeli hadsereg pedig emiatt elrendelte a település nagy részének kiürítését. A helyiek felháborodtak azon, hogy az iszlamisták rakétázása miatt megint ők szenvednek. A keddi tüntetés egyik résztvevője a BBC-nek azt nyilatkozta, nem haljandók senkiért meghalni, sem pártért, sem külföldi érdekekért, és a Hamásznak le kellene mondania, „és meg kellene hallania végre a gyászolók hangját, a hangokat, melyek a romok alól törnek elő.”

Izraelben is tüntetések követik egymást. Ott ellenzéki pártok, jogvédő szervezetek és az említett túszok hozzátartozóit tömörítő szervezet demonstrál Benjámin Netanjahu ellen. Azt állítják, azért folytatja a háborút, hogy elmismásolja a felelősséget, amely őt terheli a Hamász támadása miatt, mert az ő vezetési stílusa miatt nem működött rendesen az állam, a hírszerzés, és a terroristák ezért jutottak be szinte akadálytalanul az országba. Az izraeli kormánykoalíció most elővette a 2023-ban már szóba hozott, csak a társadalmi ellenállás miatt talonban tartott igazságügyi reformcsomagját, amely megnyirbálná a bíróságok jogait, és a Legfelsőbb Bíróság alkotmányos felülvizsgálati jogkörét szűkítené.

Az akkori helyzettel ez a cikk foglalkozik: 

A címlapkép kedden este készült Jeruzsálemben, a tüntetők a túszok kiszabadítását követelik. Fotó: MTI/EPA/Atef Szafadi

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”