Lesz-e republikánus előretörés az amerikai félidős választásokon?

Piros riasztás

Külpol

Az előrejelzések szerint a republikánusok átvehetik a többséget a félidős választásokon legalább az egyik kongresszusi házban. Milyen következményekkel járhat ez az amerikai demokráciára, és hogyan érintheti az ukrajnai háború alakulását?

A nyáron egy darabig úgy tűnt, hogy Joe Biden és a demokraták dacolhatnak az amerikai politika törvényszerűségeivel. Emelkedésnek indult az elnök népszerűsége, a demokrata jelöltek váratlanul jól szerepeltek a felmérésekben, és még néhány időközi választáson is meglepő sikert értek el – időnként Biden 2020-as győzelme idején mutatott eredményeiket is felülmúlva. Mindez óvatos optimizmusra adott okot a november 8-án esedékes félidős választás előtt, habár ilyenkor a hivatalban lévő elnök pártja hagyományosan pozíciókat veszít. Négy éve is ez történt, amikor a Donald Trumppal szembeni elégedetlenséget meglovagolva a demokraták visszaszerezték a képviselőházi többséget. A mélyebb gazdasági és politikai jellemzőkből kiinduló elemzői modellek azonban már ekkor republikánus előretörést vetítettek előre. (A szövetségi kongresszusi, azaz képviselőházi és a szenátusi választásokkal együtt 39 államban tagállami kormányzói választást is tartanak a jövő kedden.)

Lapzártánkkor, egy héttel a választás előtt úgy fest, ezek az előrejelzések beigazolódnak, és a demokraták sem kerülhetik el sorsukat. A nyári lendület megállt: bár a közvélemény-kutatásokból kirajzolódó kép nem teljesen tiszta, jó pár felmérés szerint októberre a republikánusok visszavették a vezetést a pártválasztásra vonatkozó kérdésben, szavazóik lelkesebbnek tűnnek, ráadásul még a döntetlen közeli helyzet is nekik kedvezhet. A 435 tagú Képviselőházban ugyanis a republikánusoknak elég csupán 5 mandátumot átfordítani a többség megszerzéséhez, amihez már a 2020-as népszámlálás nyomán nekik kedvezően átrajzolt körzethatárok is hozzásegíthetik őket. A FiveThirtyEight elemző oldal modellje szerint 80 százalék körüli a republikánus képviselőházi többség esélye, a pártoktól független Cook Political Report pedig előrejelzésében 12–25 helynyi republikánus nyereséggel számol. Nem meglepő tehát, hogy az elnök környezete is pesszimista az alsóház megtartását illetően.

Más a helyzet a 100 tagú Szenátussal (ennek most 35 képviselőjét választják meg): a jelenleg 50:50 arányban megosztott felsőház többsége ismét minimális különbségen múlhat. Néhány gyengébb republikánus jelölt okán itt a demokraták offenzívába lendülhettek, de nekik is vannak veszélyeztetett szenátoraik. (Lásd keretes írásunkat a legizgalmasabb versenyekről.) Szeptember közepén még úgy tűnt, hogy a demokraták akár még bővíthetik is szenátusi helyeik számát, ma már az is sikernek számítana, ha megőriznék a meglévő ötvenet, és így – Kamala Harris alelnök szavazatával – megtartanák a többséget, ami többek között a bírói jelölések szempontjából lenne kulcsfontosságú. A FiveThirtyEight október legvégén gyakorlatilag a pénzfeldobás esélyével jellemezte a szenátusi választás kimenetelét, és az sem kizárt, hogy 2020-hoz hasonlóan ezúttal sem dől el novemberben a többség sorsa. Georgiában ugyanis ismét szoros eredményre van kilátás, és ha egyik jelölt sem éri el az 50 százalékot, akkor ott második forduló dönt december elején.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.