Politico: Csak kisebb pozíciókat kaphat a jövőben Magyarország az Európai Bizottságban

  • narancs.hu
  • 2024. május 30.

Külpol

Sajtóértesülések szerint sokan nem szeretnék, ha Várhelyi Olivér uniós biztos maradna.

Uniós források szerint az EU tisztviselői szeretnék elérni, hogy a magyar kormány a jövőben csak kisebb pozíciókat kaphasson az alakuló Európai Bizottságban – írja a Politico cikke alapján a Portfolio.hu.

Az indoklás szerint ez a büntetés, amiért a magyar kormány folyamatosan akadályozza az ukrajnai európai uniós állásfoglalásokat.

Magyarország legmagasabb pozícióban lévő uniós diplomatája Várhelyi Olivér, aki jelenleg európai integráció bővítéséért felelős biztosként dolgozik. A tisztségnek jelentős befolyása van az EU balkáni és az ukrajnai csatlakozási szerződéseit illetően, ám sajtóértesülések szerint számos vezető nem szeretné a jövőben a magyar diplomatát ebben a pozícióban látni.

Orbán Viktort a nyugat-európai országok közül többen is Vlagyimir Putyin orosz elnök legközelebbi szövetségesének látják az EU-n belül és úgy gondolják, hogy a magyar kormányfő az akadálya az Oroszország elleni intézkedéseknek. A magyar kormány az elmúlt hónapokban több alkalommal is megpróbálta akadályozni az Ukrajnának nyújtott segélyeket, valamint a csatlakozási tárgyalásokat is hátráltatta a Politico forrásai szerint. Egy névtelenséget kérő nyilatkozók szerint „fel sem merült”, hogy Magyarország bármilyen kiemelkedően fontos pozíciót megtarthasson.

Bár a magyar vezetés továbbra is szeretné Várhelyit pozícióban tartani, az utóbbi időben a biztossal kapcsolatos bizalom is megrendült. Egyes tisztviselők szerint ugyanis „szándékosan zavart kelt a georgiai ügynöktörvénynél”, valamint aláássa az EU-tagjelölt országokkal kapcsolatos politikát. Külön kiemelte az egyik nyilatkozó azt az esetet, hogy Magyarország kifejezetten Ukrajna európai uniós csatlakozása ellen foglalt állást.

A lap szerint Várhelyi Olivért öt évvel ezelőtt egy megegyezéses jelöltnek tartották, amellyel akkor az volt a cél, hogy a Brüsszeltől egyre távolabb sodródó magyar kormányt közel tartsa a szervezet. A június eleji európai parlamenti választásokat követően Magyarország júliustól fél évre átveszi az az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amely napirend-meghatározási jogkörrel jár.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk