Putyin átnevezte Sztálingrádra a volgográdi repülőteret

  • narancs.hu
  • 2025. április 30.

Külpol

A terület kormányzója kezdeményezte, hogy a reptér „igazi, büszke, bátor, hősies” nevet kapjon.

A Kreml sajtószolgálata közölte, Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatta az ötletet, hogy a volgográdi reptér a jövőben a Sztálingrád nevet viselje – írja a Meduza beszámolójára hivatkozva a 444.hu.

Az átnevezést Andrej Bocsarov, a Volgográdi terület kormányzója kezdeményezte Putyinnál, és közölte, hogy Volgográd lakói – illetve a háborús veteránok – gyakran fordulnak hozzá azzal a kéréssel, hogy a repülőtérnek „igazi, büszke, bátor, hősies” nevet adjon. Putyin minderre úgy reagált, hogy az általa „különleges katonai műveletnek” nevezett Ukrajna elleni háborúban részt vevő katonák szava „számára törvény”, ezért előkészítik és aláírják a rendeletet az átnevezésről.

A reptér átnevezéséről az MTI is beszámolt, ráadásul Putyin rendeletének szövegét is idézi, amely szerint: „A szovjet népnek az 1941–1945-ös nagy honvédő háborúban aratott győzelme halhatatlanná tétele érdekében elrendelem: a volgográdi nemzetközi repülőtérnek a Sztálingrád történelmi nevet kell adni.” A dokumentum szerint „a volgográdi nemzetközi repülőtérnek adott történelmi név nem képezi szerves részét e földrajzi objektum (a város) megállapított nevének”, és „nem vonja maga után e földrajzi objektum megállapított nevének megváltoztatását”. A rendelet az aláírása napján, kedden lépett hatályba.

Caricin várost 1925-ben nevezték át Sztálingrádnak, majd 1961-ben, a személyi kultusz elleni harc jegyében kapta meg a Volgográd nevet. Az oroszországi VCIOM közvélemény-kutató intézet felmérése szerint 2018-ban a volgográdiak 67 százaléka nem támogatta, hogy a város nevét ismét Sztálingrádra változtassák. Mint azt azonban az MTI felidézte, Alekszandr Bloskin, a regionális duma elnöke ígéretet tett arra, hogy a volgográdi társadalmi tanács a közvélemény-kutatás eredménye ellenére folytatja a város Sztálingrádra való átnevezését szorgalmazó tevékenységét.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.