Putyin szerint az orosz hackerek hirtelen elhatározásból, hazafias érzelmektől hajtva avatkozhattak be az amerikai választásokba

  • narancs.hu
  • 2017. június 1.

Külpol

Nevetséges magyarázkodásba kezdett az orosz elnök.

Az amerikai titkosszolgálatok egyértelmű értékelése szerint az orosz kormány beavatkozott a tavalyi amerikai választásokba, egyebek között azzal, hogy állami (titkosszolgálati) kötődésű hackerek feltörték a demokrata párt szervereit, és onnan tendenciózusan kiválogatott leveleket tettek közzé, hogy ezzel segítsék Trump győzelmét. Az angol, a német, a francia és a holland titkosszolgálatok hasonló fenyegetésekről számoltak be.

Mi feltett kézzel várjuk – Védekezés az orosz információs hadviselés ellen

Európa készül: a NATO, az unió és a nemzeti kormányok nagy erőkkel igyekeznek megelőzni az orosz beavatkozást a belügyeikbe. Az álhírek megfékezésére parlamenti bizottságok alakulnak, de a közszolgálati média és a titkosszolgálatok is kiveszik a részüket a munkából. Magyarország több nemzetközi elemzés szerint is a legveszélyeztetettebb országok között van – nálunk mégsem történik semmi.

De Putyin mindeddig mindent tagadott. Most, egy szentpétervári sajtókonferencián első alkalommal ismerte el, hogy az oroszoknak bármi köze lehet a történtekhez. Azt persze tagadta, hogy a kormányának bármi szerepe lett volna, de azt már elképzelhetőnek nevezte, hogy „hazafias érzelmű” hackerek maguktól döntöttek úgy, hogy feltörik Hillary Clintonék gépeit.

„A hackerek szabad emberek, mint a művészek, akik felkelnek reggel, és ha jókedvük van, festenek valamit” – állt elő szemléletes és hihető magyarázattal az orosz elnök. „A hackerekkel ugyanez a helyzet. Felkelnek reggel, olvasnak ezt-azt az államközi kapcsolatokról, és ha hazafias irányultságúak, akkor esetleg hozzájárulnak ahhoz a küzdelemhez, amely az Oroszországról elítélően nyilatkozó illetők ellen folyik.” (via Atlantic)

Az ilyen keménykötésű hazudozásra nehéz mit mondani, inkább idézzük fel egy mai cikkünket Putyin stílusának leírására:

Végre készült egy coub, amiben Putyin elnök úr elrappeli a My Dick című klasszikust

Ma sem éltünk hiába.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.