Tovább harcol a világ a klímaváltozás ellen, Trump nélkül

  • narancs.hu
  • 2017. június 2.

Külpol

Donald Trump tegnap jelentette be, hogy országát kilépteti a párizsi klímaegyezményből.

Emmanuel Macron francia államfő Trump szlogenjét kölcsönvéve reagált: kötelességünk, hogy a bolygónkat újra naggyá tegyük („make our planet great again”). Macron angolul mondott beszédet, szerinte Trump olyan hibát követett el, aminek az Egyesült Államok és a bolygó látja a kárát.

Franciaország, Németország és Olaszország kemény hangú nyilatkozatban állt ki a párizsi egyezményben foglaltak mellett, és a klímaváltozás elleni harc felgyorsítására szólították fel partnereiket.

Összesen két olyan ENSZ-ország volt eddig egyébként, amely nem írta alá a klímaegyezményt: Szíria és Nicaragua.

Nem lehet újratárgyalni

Trump magyar idő szerint tegnap este jelentette be, hogy kilépteti országát, és új tárgyalásokat kezdeményezne egy átalakított párizsi egyezményről — egy olyan megállapodásról, amely „igazságos az Egyesült Államokkal”. Az európai kormányfők hamar megüzenték Trumpnak: az egyezmény annyira fontos, hogy azt nem lehet csak úgy újratárgyalni.

Trump azzal indokolta a kilépést, hogy bár fontosnak tartja a környezetvédelmet, az egyezmény túl drága az Egyesült Államoknak, és jóval kedvezőbb például Kínának. Trump korábban utalt arra, hogy a nyilvánvaló tények ellenére nem hisz a globális felmelegedésben, ezt a nézetét most nem hangoztatta, de azt állította, hogy az ország kilépése nincs számottevő hatással a föld klímájára.

A világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója egyébként Kína, második helyen az Egyesült Államok, harmadikon az EU és a negyediken India áll. Egyelőre úgy néz ki, ezek az országok az Egyesült Államok részvétele nélkül is hajlandóak tartani az egyezmény célszámait.

Trumpot a republikánusok közül többen nyíltan támogatják: 22 szenátor nyílt levélben kérte például az elnököt a kilépésre.

Orbán Trump bejelentése után „sokkhatás alá” került, szerinte Magyarországon közmegegyezés van a klímaváltozásról, Trump ezzel ellentétesen döntött.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (és egyebek mellett a titkosszolgálatokért, valamint a propagandáért felelős miniszter) is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor zuhant Magyarország nemzetközi megítélése ekkorát, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.