Tovább harcol a világ a klímaváltozás ellen, Trump nélkül

  • narancs.hu
  • 2017. június 2.

Külpol

Donald Trump tegnap jelentette be, hogy országát kilépteti a párizsi klímaegyezményből.

Emmanuel Macron francia államfő Trump szlogenjét kölcsönvéve reagált: kötelességünk, hogy a bolygónkat újra naggyá tegyük („make our planet great again”). Macron angolul mondott beszédet, szerinte Trump olyan hibát követett el, aminek az Egyesült Államok és a bolygó látja a kárát.

Franciaország, Németország és Olaszország kemény hangú nyilatkozatban állt ki a párizsi egyezményben foglaltak mellett, és a klímaváltozás elleni harc felgyorsítására szólították fel partnereiket.

Összesen két olyan ENSZ-ország volt eddig egyébként, amely nem írta alá a klímaegyezményt: Szíria és Nicaragua.

Nem lehet újratárgyalni

Trump magyar idő szerint tegnap este jelentette be, hogy kilépteti országát, és új tárgyalásokat kezdeményezne egy átalakított párizsi egyezményről — egy olyan megállapodásról, amely „igazságos az Egyesült Államokkal”. Az európai kormányfők hamar megüzenték Trumpnak: az egyezmény annyira fontos, hogy azt nem lehet csak úgy újratárgyalni.

Trump azzal indokolta a kilépést, hogy bár fontosnak tartja a környezetvédelmet, az egyezmény túl drága az Egyesült Államoknak, és jóval kedvezőbb például Kínának. Trump korábban utalt arra, hogy a nyilvánvaló tények ellenére nem hisz a globális felmelegedésben, ezt a nézetét most nem hangoztatta, de azt állította, hogy az ország kilépése nincs számottevő hatással a föld klímájára.

A világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója egyébként Kína, második helyen az Egyesült Államok, harmadikon az EU és a negyediken India áll. Egyelőre úgy néz ki, ezek az országok az Egyesült Államok részvétele nélkül is hajlandóak tartani az egyezmény célszámait.

Trumpot a republikánusok közül többen nyíltan támogatják: 22 szenátor nyílt levélben kérte például az elnököt a kilépésre.

Orbán Trump bejelentése után „sokkhatás alá” került, szerinte Magyarországon közmegegyezés van a klímaváltozásról, Trump ezzel ellentétesen döntött.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.