Hivatalos megemlékezést tartottak délután Budapesten, a Francia Intézetnél a szerdai merénylet áldozatainak tiszteletére. Franciaország magyarországi nagykövetsége az emlékezés mellett köszönetet mondott a magyar köztársasági elnöknek, a miniszterelnöknek, a külgazdasági és külügyminiszternek és a magyar kormánynak, a magyar társadalomnak, a sajtónak és a lakosságnak a szolidaritásért. Az áldozatok tiszteletére többtucatnyi ember gyűlt össze, köztük politikusok, mint Szél Bernadett vagy Répássy Róbert, de ott volt Heisler András, a Mazsihisz volt elnöke is, diplomaták, civilek. A megjelentek egy-egy szál virággal, mécsessel vagy saját készítésű tábláikkal fejezték ki együttérzésüket.
|
Roland Galharague, Franciaország magyarországi nagykövete beszédében határozottan elutasította az erőszakot, a terrort és a gyűlöletet. „Semmi sem fogja kikezdeni ragaszkodásunkat a szabadsághoz. Ragaszkodásunkat a szólás, a sajtó, a lelkiismeret és a vallás szabadságához. Mert a szabadság oszthatatlan, a szabadság halhatatlan, a szabadságot gyakoroljuk. És ez az, amit továbbra is gyakorolni fogunk Franciaországban, Európában, Magyarországon, mindenhol.” Magyarul még annyit fűzött mondandójához, hogy mélyen megérintette őt személyesen az a szolidaritás, amit a francia nép iránt tanúsítottak a magyarok. „Teljes szívemből köszönöm.”
|
A magyar külgazdasági és külügyi oldalról Szijjártó Péter helyett, a nevében egyik embere fejezte ki mély együttérzését, illetve szeretetét és szolidaritását.
|
A beszédek után 12 mécsest gyújtottak, és a jelenlévők elhelyezték virágaikat, valamint a „Je suis Charlie” („Charlie vagyok”) feliratú lapjaikat, amelyek között volt olyan, melyen az áldozatok neve és arcképe is szerepelt.
Frédéric Boisseau
Franck Brinsolaro
Jean Cabut
Elsa Cayat
Stéphane Charbonnier
Philippe Honoré
Bernard Maris
Ahmed Merabet
Mustapha Ourrad
Michel Renaud
Bernard Verlhac
Georges Wolinski
Hét órakor civil szervezésű gyertyagyújtás lesz a Francia Nagykövetség Lendvay utcai épülete előtt.