Romániai gyerekek - Az utcát járják egymagukban

  • Parászka Boróka
  • 2008. január 31.

Külpol

A 12 éves késelő kisfiú mintha egy másik bolygóról keveredett volna a Blaha Lujza térre. De ez a bolygó közelebb van, mint gondolnánk. Milyen társadalmi melegágyban tenyészik a bűn?
A 12 éves késelő kisfiú mintha egy másik bolygóról keveredett volna a Blaha Lujza térre. De ez a bolygó közelebb van, mint gondolnánk. Milyen társadalmi melegágyban tenyészik a bűn?

Ma Romániában presztízskérdés a gyerekjogok védelme, elsősorban azért, mert a csatlakozási folyamatban az unió szigorú elvárásokat fogalmazott meg az országgal szemben. Az Európai Tanács 2002-től, a gyermekvédelmi törvénycsomag megszületésétől állandó szakmai segítséget nyújtott az országnak, és figyelemmel kísérte a rendszer teljes átalakítását. Egy évvel a törvény elfogadása után hárommillió eurós Phare-program indult a gyermekjogi kampány segítésére.

Az azóta eltelt öt évben átalakították a szociális védőrendszert, és - legalábbis a felszínen - "megtisztították" az országot. Eltűntek az utcáról a csellengők, a gyerekkoldusok, vagy legalábbis kiszorították őket Bukarest központjából és a nagyobb városok jól látható tereiből. Nyilvántartásba kerültek az utcagyerekek; programok indultak a szocializációjukra, reintegrációjukra. A látszat szerint a probléma az országon belül rendeződött (vagy legalábbis mérséklődött) - ám valójában csak exportálódott. A kilencvenes évekhez képest (amikor vízumkényszer fékezte a román kivándorlást) az egekbe szökött a migrációs hálózat közreműködésével külföldre szivárgó romániai gyerekek száma: 2000-től évente megkétszereződik azon kiskorúak tömege, akik családi háttér nélkül, magukra hagyva, kiszolgáltatottan élnek Európa utcáin. A vendégmunkások otthon maradó gyerekei sem jártak sokkal jobban: Romániában 90 000 olyan gyereket tartanak nyilván, aki külföldön dolgozó szüleit évekig nem látja, és önellátásra kényszerül. A gyerekvédelem egyik legjelentősebb problémája a közöttük terjedő öngyilkossági hullám megfékezése. 'k az "eperszedők" halálos áldozatai.

Azok a gyerekek, akik elhagyják az országot, rendszerint nem önként és nem egyedül teszik ezt: a 11-13 éves korosztályt koldulni viszi ki a hálózat (bár a koldulást egyre inkább felváltja a zsebtolvajlás és a csoportosan elkövetett rablás). Később ugyanezek a gyerekek - miután "kinőttek" az erőszakos akciókból - a gyerekprostitúció részesei lesznek: csak Rómában közel háromezer ilyen romániai kis- és fiatalkorút tartanak számon. Olaszországban, Franciaországban és Spanyolországban külön szervezetek foglalkoznak a migrációval érkező és kialakuló gyerekbűnözés kezelésével és avval, hogy megfelelő szociális biztonságot nyújtsanak a családi háttér nélkül élő külföldi gyerekeknek. Azokban az országokban, amelyekkel Románia kialakította az együttműködés rendszereit, a nagy nyilvánosságot kapott magyarországi esetnél gyorsabban és hatékonyabban tudnak beavatkozni.

Téglagyári megálló

A "Krisztián" néven elhírhedett gyerek ugyanazt a pályát futotta be, mint nyugat-európai sorstársai: családdal került külföldre, majd egyedül maradt, és az utcán - szociális felügyelet és segítség nélkül - eltöltött idővel egyenes arányban mind agresszívebb elkövetővé vált. Esete azért különleges, mert míg a nyugat-európai gyerekmigráció forrása Délkelet-Románia, addig "Krisztián" Hargita megyéből, a színmagyar Gyergyószentmiklósról került Budapestre. Míg a Nyugat-Európában hányódó gyerekek elsősorban szociális menekültek, addig "Krisztián" súlyos etnikai diszkriminációt és etnikai alapon meghatározott, többszörösen hátrányos helyzetet hagyott maga mögött. Hargita megyében ugyanis egyre jobban érzékelhető a magyarok és a romák közötti feszültség, viszont sokkal kevesebb eredményt mutathat fel a romaintegráció, alig működik a roma polgárjogi védelem.

Gyergyószentmiklóson a város határában, a Téglagyári telepen él a legnagyobb roma közösség, úgy ötszáz ember - közművesítés, csatornázás és ivóvíz nélkül, szeméttelepek és dögkutak között. Minthogy a város Románia egyik leghidegebb települése - télen nem ritka a mínusz 20-25 fok - a telepet ellátó egyetlen, közös vízcsap rendszeresen elfagy. Az emberek ötletszerűen összetákolt, fűtetlen házakban, viskókban élnek. A gyerekek a szociális védőrendszerbe akkor kerülnek be, ha iskolába járnak. Integrált oktatásra nincs remény, mert a városi magyarok nem fogadják be őket, a romák pedig - félve az atrocitásoktól - nem merik a gyerekeket a közös iskolákba íratni. Úgy tűnik, a helyi önkormányzat a romakérdést nem megoldani, hanem elleplezni szeretné. Amikor a megyei tanfelügyelőség romaoktatásért felelős munkatársa az integrált oktatást (és ezzel az esélyegyenlőség biztosítását) sürgette, a helyi önkormányzat tagjaitól azt a választ kapta: értse meg, ezeket az embereket a városon kívül kell tartani.

A szerencsés mégis az, aki legalább ebben a diszkrimináló oktatásban részt vehet. Nagyon sok ugyanis az olyan gyerek, akinek a létezéséről sem tudnak, mert sem ők, sem a szüleik nem rendelkeznek személyi számmal, személyazonossággal.

Moszkva-parti esély

'k azok, akik "bevándorolnak" a városba; sűrűn változtatják lakhelyüket, nem kerülnek háziorvosi felügyelet alá, a kötelező oltásokat sem kapják meg; a szociális védőháló nem is érzékeli őket; úgy születnek és úgy halnak meg, hogy nem hagynak hivatalos nyomot maguk után. 'k a gyerekek elleni erőszak legkézenfekvőbb, védtelen áldozatai, ők kerülnek be a legkönnyebben az emberkereskedelem hálózataiba. "Krisztián" Gyergyószentmiklós másik hírhedt roma közösségében, a Moszkva negyedben, hasonló környezetben nőtt fel. A hozzá hasonlók helyzetére megoldást az a program nyújthatna, amely Délkelet-Romániában - szintén Phare-támogatásból - az önkormányzatok és a rendőrség közreműködésével indult, és amelynek célja az identitással nem rendelkező személyek azonosítása, közjogi helyzetének tisztázása. A gyergyói önkormányzat nem kezdeményezte és nem támogatta hasonló program elindítását - közölte a romaoktatásért felelős biztos. A magyar kisebbségvédelmi érzékenység nem terjed ki a roma kisebbségvédelem legégetőbb problémáira - legalábbis ezt mutatja a jelenlegi székelyföldi tapasztalat.

Annyiban azonban a román gyerekvédelem feltétlenül megelőzi a magyart, hogy jobban védi a 14 éven aluli elkövetők személyiségi jogait - épp a reszocializálás és az integráció érdekében. A törvény szerint nem tudható és nem hozható nyilvánosságra, hogy "Krisztián" pontosan kicsoda és hol él, hogy mi az igazi neve, és ki a családja. Ez az az esély, amely jár az újrakezdéshez, a megbélyegzés nélküli gyerek- és fiatalkorhoz még annak is, aki "Moszkvából" verekszi ki magát. Szó szerint.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.