Soros György nem elégedett a csütörtökön este elfogadott uniós költségvetési alkuval. A lehető legrosszabb kompromisszum született meg végül – írja Soros a Project Syndicate portálon megjelent véleménycikkében. Soros a szöveg elején leszögezi, megérti mekkora nyomás volt Angela Merkel német kancelláron annak érdekében, hogy megállapodjon a vétóval fenyegetőző Lengyelországgal és Magyarországgal, hiszen meglátása szerint Merkel meg akarta akadályozni, hogy egy újabb tagállam elhagyja az Európai Uniót – mégpedig az unió német elnöksége alatt. Mindez Soros szerint azért lehetett volna reális forgatókönyv, mert az utóbbi időben az a hír keringett, hogy Orbán ki is léptetné az országot, ha bevezetnék a jogállamisági követelményeket.
Továbbá Soros szerint a vétóval való fenyegetőzés csak blöff volt Orbán részéről, Merkelék azonban komolyan vették és olyan megoldáson dolgoztak, amelybe Lengyelország és Magyarország is belemegy. A milliárdos azonban úgy véli, hogy a most elfogadott megállapodás három ponton meglehetősen problémás.
1. Megváltoztatja a korábban (november 5-én) elfogadott, jogállamisággal kapcsolatos megállapodást, annak jelentőségét és eredeti szándékát gyengítve.
2. Lehetővé teszi, hogy akár két évvel később lépjen életbe a jogállamisági kitétel, amivel Orbán csak időt nyer, hiszen elképzelhető, hogy 2022 után, vagyis a magyar országgyűlési választások után léphetne bármit is ezzel kapcsolatban az EU. Addig pedig a kormány tovább ügyeskedhet annak szabályozásával, hogy mi számít közpénznek. Az így ellopott pénzt pedig magánalapítványokba menthetné, amelyeket Orbán politikai köre irányít.
„A Merkel által összehozott megállapodásnak elsősorban a magyar emberek lesznek az áldozatai” – fogalmaz Soros.
3. Soros értékelése szerint az Európai Tanács ezzel a megállapodással túllépi hatáskörét, mivel korlátozza az Európai Bizottságot abban, hogy az maga értelmezzen és alkamazzon már elfogadott uniós jogszabályt. Ez pedig veszélyes precedenst teremt, mert ellentétes az EU alapszerződésének szellemével.