Meggyőzte a lengyeleket az EU az 55 százalékos CO2-csökkentési célról

  • narancs.hu
  • 2020. december 11.

Külpol

55 százalékkal csökkenti 2030-ra az Európai Unió az üvegházhatású gázkibocsátását.

Bár péntek reggel még úgy tűnt, a lengyelek hajthatatlanok az EU-csúcson két fontos kérdésben, melyek tisztázása nélkülözhetetlen az unió új 2030-as klímacéljának jóváhagyásához.

A közös vállalás az, hogy az 1990-es szinthez képest 2030-ra a jelenlegi 40 százalék helyett nettó 55 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását a huszonhét tagállam. A távlati, hogy megvalósuljon az évszázad közepére Európa klímasemlegessége.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottsági elnöke a Twitteren üdvözölte a végső döntést: Remek módja a #EUGreenDeal egyéves évfordulójának megünneplésére, hogy Európa megállapodott, 2030-ig 55 százalékkal csökkenti kibocsátását.

A megállapodásra egy tízórás, csütörtök estétől péntek reggelig tartó tárgyalás nyomán került sor. Lengyelország egyrészt azért küzdött a végsőkig, hogy a megállapodás garantálja: az EU az emissziókereskedelmi piacáról származó bevételeit nem csökkenti a szegényebb tagállamoknak. Másrészt, hogy a Brüsszel által egyes ágazatokra kitűzött kibocsátáscsökkentési célokat a jövőben a GDP figyelembevételével számolják, magyarul a kevésbé gazdag országoknak kevesebb csökkentést kell elérniük az üvegházhatásúgáz-kibocsátásnál.

A kompromisszum végül az lett, hogy az új, 55 százalékos célt a tagállamok összességének átlagban kell elérniük. Az EU csúcsot lezáró következtetések szerint pedig emellett az Európai Bizottság figyelembe fogja venni az egyes tagállamok specifikus helyzetét a csökkentési célok meghatározásakor.

A csúcson született megállapodást ezután formálisan az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia, mely ősszel még egy ennél ambiciózusabb kibocsátáscsökkentési célt akart tető alá hozni.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."