Spanyolországban újból kétszáz alá csökkent a halálos áldozatok száma

  • narancs.hu
  • 2020. május 9.

Külpol

Francia és német képviselők megszüntetnék a határellenőrzéseket.

Spanyolországban 179-en veszítették életüket az új koronavírus okozta fertőzés következtében az elmúlt 24 órában, amellyel három nap után újból kétszáz alá csökkent a halálozás – közölte a spanyol egészségügyi minisztérium szombaton.

A jelentés szerint a SARS-CoV-2 nevű vírus eddig 26 478 ember halálához járult hozzá a dél-európai országban. A fertőzésből 133 952-en épültek már fel, a gyógyultak száma naponta több mint kétezerrel emelkedett egész héten.

A koronavírus-fertőzést eddig 262 783 embernél igazolták, 39 205-nél ellenanyag-vizsgálattal, 223 578-nál pedig PCR-teszttel. A szaktárca csak ez utóbbi eljárással azonosított fertőzéseket tekinti új esetnek. Eszerint az elmúlt egy napban 604 új koronavírusos esetet szűrtek ki, a pénteki 1095 és a csütörtöki 754  után.

Az elmúlt két hónap alatt 35 százalékról 0,25 százalékra csökkent a napi esetszám-növekedés – hangsúlyozta a spanyol miniszterelnök szombati online sajtótájékoztatóján. Pedro Sánchez beszámolt arról, hogy az országban eddig több mint 1,6 millió PCR-tesztet és 840 ezer gyorstesztet végeztek: előbbiből 274 ezret, utóbbiból 271 ezret az elmúlt héten.

Mint mondta, a tartományok óriási erőfeszítést tettek a járvány visszaszorítása érdekében, és ennek köszönhetően jövő hétfőtől az ország lakosságának 51 százaléka „visszaszerezhet egy újabb részt életteréből”. Az egészségügyi minisztérium engedélyezte, hogy az ország legnagyobb közigazgatási egységének számító 17 autonóm közösségből 11, valamint a két észak-afrikai exklávé a védekezés következő szintjére léphessen, és tovább enyhítsen a járványügyi korlátozásokon.

A kormányfő beszélt arról, hogy a vírus „még itt van”, és minden óvintézkedés kevés ellene, ha nem kíséri az egyéni felelősségvállalás, ezért fokozott óvatosságra és az előírások betartására kérte azokat, akiknek a lakhelyén lazítanak a következő napokban.

Azokon a területeken, ahol május 11-én a jelenleg érvényes nulladik fázisból átlépnek az egyes fázisba, például részlegesen megnyithatják az éttermek teraszait a vendégek előtt és kinyithatnak a szállodák a közös helyiségek használata nélkül. A vallási helyszínek, kulturális intézmények ismét látogathatóak lesznek, de korlátozott létszám mellett.

Tovább kell várnia az enyhülésre a járvány által leginkább sújtott madridi régiónak, ahol több mint 69 ezren fertőződtek meg koronavírussal, közülük több mint 39 ezren gyógyultak meg. Az elhunytak száma meghaladja a 8500 főt. Öt tartományban részlegesen, csak bizonyos területeken vezethetik be az egyes fázist, ezek Katalónia, Kasztília és León, Kasztília La Mancha, Valencia és Andalúzia.
A központi kormány tervei szerint a korlátozásokat négy fázisban június végére oldják majd fel országosan.

Spanyolországban március 15-én vezettek be szükségállapotot, amely felhatalmazást ad a kormánynak rendkívüli intézkedések bevezetésére a járványügyi védekezésben, ilyen például az állampolgárok szabad mozgásának korlátozása. A szükségállapot újabb, immár negyedszeri meghosszabbítását szerdán hagyta jóvá a törvényhozás május 24-ig.

A vírustól tartó utasok a Liszt Ferenc Repülőtéren

A vírustól tartó utasok a Liszt Ferenc Repülőtéren

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Francia és német képviselők a határellenőrzések megszüntetését követelik

Német és francia parlamenti képviselők szombaton közös nyilatkozatban sürgették a közös határ korlátozások nélküli azonnali megnyitását.

A határellenőrzést mindkét oldalon március közepén vezették be a koronavírus-járvány miatt, majd meghosszabbították, hogy a fertőzés németországi terjedését lassítsák. Németországba a német állampolgárok, illetve az ott tartós letelepedési engedéllyel rendelkező külföldiek kivételével jelenleg is csak alapos indokkal lehet beutazni. Franciaországban hétfőn enyhítettek a korlátozásokon, azóta ott egy nagyobb sugarú területen szabadon mozoghatnak a két ország állampolgárai.

„Tekintettel arra, hogy a koronavírus-fertőzöttek száma a határ mindkét oldalán csökkent, a korlátozásokat már nem indokolja az egészség védelme” – írták az 50-50 képviselőt tömörítő francia-német parlamenti gyűlés elnökségének tagjai. „A francia-német határon érvényes korlátozások egy több évtizedes határon átnyúló együttműködés mesterséges elvágását jelentik” –fogalmaztak a képviselők.

„Ezek az intézkedések hatalmas problémákat okoznak, és elfogadhatatlanul megnehezítik a polgárok mindennapjait” – írták. Ezért szerintük a határátlépéseket mielőtt engedélyezni kell, és a jelenleg érvényben lévő korlátozások május 15-i lejárta után semmilyen korlátozást sem szabad bevezetni.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság előző elnöke szintén bírálta a határellenőrzéseket. Katarina Barley, az Európai Parlament alelnöke, a német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa egy sajtónyilatkozatban még keményebben fogalmazott: „Ha német szövetségi rendőrök ismét felfegyverkezve állnak azokon a határokon, amelyeken a második világháborúban harcok folytak, ez rossz előjel. Nagy károkat okoz a szomszédunkhoz fűződő kapcsolatokban”.

Az elmúlt napokban sűrűsödtek a határellenőrzések azonnali megszüntetését követelő hangok. Horst Seehofer német belügyminiszter mindazonáltal kinyilvánította, hogy május 15. előtt semmi esetre nem kíván enyhíteni a korlátozásokon. A felhívást mások mellett Andreas Jung, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) frakcióvezető-helyettese, Nils Schmid, az SDP külügyi szóvivője és Franziska Brantner, a Zöldek parlamenti képviselője kezdeményezte. Francia részről az aláírók között van Christophe Arend, Sylvain Waserman és Anointe Herth, a határ melletti választókerületek parlamenti képviselői.

MTI

Figyelmébe ajánljuk