A magyar határtól mintegy harminc kilométerre lévő magyarlakta városok, Zenta, Ada és Magyarkanizsa bevezető útjairól is eltűntek a latin betűs táblák, és már csak cirill betűs föliratok láthatók.
A Szegeder riportja szerint, amelyet a Telex is közölt, Szerbiában a törvény előírja, hogy cirill és latin betűvel is ki kell írni a települések nevét szerbül, valamint az ott élő kisebbség nyelvén, így magyarul is, ezt az állapotot azonban a hatóságok egy része nem tartja megfelelőnek.
A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) nemrég még azért emelt szót, mert a települések nevét néhány helyen csak szerbül írták ki. Jogi útra terelte az ügyet, és miután tisztázódott, hogy törvénytelen az az állapot, a hatóságok elrendelték a hiányzó feliratok pótlását magyar és a szintén latin betűt használó horvát nyelven.
Ezután jelentek meg az utak mellett a csak cirill betűs útirányjelző táblák. Egy másik szervezet, a Magyar Polgári Szövetség javasolta ezek kijavítását, arra hivatkozva, hogy e feliratok nemzeti alapú diszkriminációt valósítanak meg, és alkotmányellenesek is, de nem boldogult. A szervezet úgy érzi, ez egy módszer, amellyel
azt akarják egyesek elérni, hogy a vajdasági magyarok ne érezzék otthon magukat a szülőföldjükön.
A VMDK egyik beadványára adott válaszból az derült ki, a Szerb Kormány Köztársasági Jogalkotási Titkárságának igazgatója szerint „a többnyelvűség, vagyis a több nyelven megjelenő feliratok csak megzavarnák a forgalomban résztvevőket, ami esetleges balesetekhez is vezethetne, vagyis »közlekedésbiztonsági kockázatot« jelentene.”
Csonka Áron, a VMDK elnöke azt mondta, hogy az új táblák nem csak a magyarokat zavarják, gondot okozhatnak a turistáknak is, akik nem ismerik a cirill betűs írásmódot.
Csonkáék több minisztériumhoz is fordultak jogorvoslati kérelemmel, többnyire igazat is adtak nekik, „azonban a terepen, az önkormányzatokban az általuk kiadott határozatok, döntések végrehajtásánál ellenállásba ütköztünk” – mondta a VMDK elnöke. Van olyan hatóság, amely arra hivatkozva nem tesz eleget a kérésnek, hogy új táblákra nincs pénz. A VMDK elnöke szerint ez valójában időhúzás és idegharc – ugyanakkor azt is jelzi, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozás mellett elvileg elkötelezett Szerbia mostani vezetése nem igazán akar belépni az EU-ba, csak az előcsatlakozási alapokra van szüksége.
Amúgy meg sosem voltunk ennyire jóban: