Szijjártó Minszkben: A magyar energiabiztonság elképzelhetetlen orosz energiahordozó nélkül

  • narancs.hu
  • 2023. október 26.

Külpol

A külügyminiszter kedves Szergejként emlegette Lavrovot, majd kezet fogott az őt Minszkben vendégül látó Aljakszandr Lukasenkával.

Eurázsiai biztonság: Valóság és kilátások egy átalakuló világban című konferencián vett részt Szijjártó Péter külügyminiszter Minszkben. A kétnapos biztonsági csúcson beszédet is mondott, „kedves Szergejek” nyitással, és a 444 szerint ez jó eséllyel Szergej Lavrov orosz külügyminiszterre és Szergej Alejnyik belarusz külügyminiszterre utalt.

Szijjártó egyébként a beszéde alapján nagyon örült a meghívásnak az évek óta Oroszország egyedüli stabil csatlósának számító Belarusz fővárosába, de mint mondta

„természetesen azt kockáztatom, hogy súlyos kritikának leszek kitéve ezen döntésem miatt Európa bizonyos részein”.

Ezek után elmondta, hogy nagyon rossz állapotban van a globális biztonság, tehát békére van szükség, bár azt nem javasolta egyik Szergejnek sem, hogy például elérhetnék Ukrajna orosz inváziójának leállítását ennek érdekében. 

Arról is beszélt, hogy az európai politikusok víziójában nagyon sokáig a Lisszabon és Vlagyivosztok közötti kereskedelmi zónaként (trade area) szerepelt Európa jövője. Ez az európai gazdasági fejlődés alapját képezhette volna, de „ma már csak illúzió”, hiszen „az orosz-európai kapcsolatok kötelékeit egyesével elvágták az elmúlt másfél évben”.

Hatalmas szerencsére minden jel szerint mi nem tartozunk ezek közé az országok közé, hiszen Szijjártó itt is leszögezte, hogy “a magyar energiabiztonság elképzelhetetlen orosz energiahordozó nélkül, ezért folytatjuk a pragmatikus együttműködést Oroszországgal, csakúgy, mint sokan mások teszik.”

 
Szijjártó Péter és Aljakszandr Lukasenka
Facebook /Szijjártó Péter
 

 

Facebookon az örök utazó Szijjártó kezet is fogott a belarusz diktátor Aljakszandr Lukasenkával, aki valamivel több, mint tíz évnyi választási csalással megszerzett elnökség után 2020-ban tömegével lövette le és börtönözte be az ellene fellázadó belaruszokat.

Magyarország jelenleg az egyetlen uniós ország, aminek a politikusa  egyáltalán beteszi a lábát Moszkvába (legutóbb múlt héten járt ott Szijjártó) vagy Minszkbe.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.