Szijjártó szerint az EU stratégiája miatt halnak meg tízezrek a háborúban

  • narancs.hu
  • 2023. november 27.

Külpol

Hamarosan a tagállamok elé kerül a tizenkettedig szankciós javaslatcsomag.

Az uniós külügyminiszterek külgazdasági tematikájú brüsszeli ülésének szünetében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az EU versenyképessége drámai mértékben romlik, ez pedig szerinte közvetlen következménye annak, hogy egy ideológiai alapú, érzelmek által vezérlelt gazdaságpolitikát folytat.

A hvg.hu beszámolója szerint a tárcavezető kijelentette, „ennek nem is lehet más a következménye, mint kudarc és sikertelenség”, majd rögtön hozzátette, hogy vannak ezzel ellentétes, jó példák, mint amilyen Magyarország. Az uniós szankciókkal kapcsolatban a külügyminiszter úgy fogalmazott, az ülés során hosszú sopánkodást lehetett hallani arról, hogyan kerülik ki a szankciókat. Szijjártó értlelmezése szerint annak bizonyítéka, hogy nem a büntetőintézkedések nem működnek, több velük a baj és nagyobb a kár, mint az értelem és a haszon.

A külügyminiszter tájékoztatott, az újabb, immár tizenkettedig szankciós javaslatcsomagot hétfőn este vagy kedden bocsátja a tagállamok rendelkezésére az Európai Bizottság. Ezzel kapcsaoltban Szijjártó Péter úgy fogalmazott, Magyarország

  • nem támogat nukleáris célú szankciókat,
  • a vezetékes földgáz szankcióját (amely alól Magyarország egyelőre felmentést élvez, de ez a döntés hamarosan lejár),
  • semmilyen újabb szankciót, amíg az előző intézkedésekről egy részletes elemzés nem kerül a tagállamok elé.

A magyar külügyminiszter szerint az EU sokkal rosszabbul jár a szankciókkal, mint Oroszország. Hozzátette, nem igazolódtak be a szanckiókat is tartalmazó uniós stratégiához fűzött várakozások, ezért szerinte fel kell tenni a kérdést:

„Miért kellett másfél éven keresztül egy olyan stratégiát erőltetni, amiben emberek ezrei, tízezrei haltak meg, és borzasztó mennyiségű pusztítás jött létre?”

A kizárólag kormánypárti újságírók jelenlétében zajló tájékoztatón egy kérdésre válaszolva a külügyminiszter elmondta, már a háború kitörése után, tavaly márciusban szó volt egy lehetséges békekötésről, aminek híre nemcsak Ukrajnából, hanem Oroszországból és Fehéroroszországból is eljutottak a magyar kormányhoz, a tervekből végül mégsem lett semmi. Egy másik kérdés arra irányult, hogy szokott-e a miniszter a sportcipőiről beszélgetni a többi miniszterrel, mire az a válasz érkezett, hogy az uniós külügyminiszterek rendszeresen szokták elismeréssel méltatni a sportcipőit.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.