Szlovákiában vasszigorral próbálják megfékezni a vírus terjedését

  • Narancs.hu/MTI
  • 2020. március 12.

Külpol

Rendkívüli helyzetet hirdetett a szlovák kormány a koronavírus terjedésének veszélye miatt: bezárnak az iskolák, a bárok, korlátozzák a bevásárlóközpontok nyitvatartását.

Peter Pellegrini miniszterelnök már a szlovák kormány szerdai ülése után jelezte, hogy kabinetje szigorú lépések megtételére készül, hiszen elrendelték a rendkívüli helyzetet. Csütörtökön újabb intézkedéseket tettek:

  • bezáratták az összes iskolát, óvodát, kulturális intézményt
  • korlátozzák a tömegközlekedést: a vonatok a szünidei menetrend szerint közlekednek
  • korlátozzák az áruszállítást
  • lezárták a nemzetközi reptereket
  • bezárnak a kocsmák, éttermek (cikkünk megjelenése után a Parameter.sk azt írta, az éttermek bezárásáról szóló hír téves volt, azok valójában nyitva maradnak)
  • bevezetik a határellenőrzést
  • korlátozzák a bevásárlóközpontok nyitvatartását

A kormányfő a rendkívüli helyzet kihirdetése után szerdán elmondta: az intézkedés lehetővé teszi, hogy bizonyos döntéseket rendeletek formájában hozzanak meg, ami gyorsabban kivitelezhetővé teszi azokat.

Az Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából vagy Iránból hazatérőknek 14 napos karanténnal kell számolniuk. Az ország nemzetközi repülőterein egyébként már több mint egy hete egészségügyi ellenőrzésnek vetnek alá minden utast. Szlovákiában az első koronavírus-fertőzést múlt hét pénteken, egy Pozsony környéki településen élő 52 éves férfinál mutatták ki, őt és két családtagját jelenleg a Pozsony Kramárei egyetemi kórházban kezelik.

Figyelmébe ajánljuk

Ezért nem költenek tömegek kultúrára

De miért nem? Hiszen a legtöbbünknek van igényünk a minőségi szórakozásra, nem lehet elegendő az ostoba sorozat a tévében. Mennyibe kerül a rendszeres kultúrafogyasztás, hányan engedhetik meg maguknak azt az életszínvonalat, amibe ez belefér?

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.