Az Európai Bizottság közleménye szerint Törökország aktiválta az EU polgári védelmi mechanizmusát, ennek megfelelően 19 uniós tagállam – Ausztria, Bulgária, Horvátország, Ciprus, Csehország, Észtország, Franciaország, Németország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Málta, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovákia, Szlovénia és Spanyolország, valamint Albánia és Montenegró – ajánlott fel kutató-mentő csapatokat Törökország számára.
Eddig 25 kutató- és mentőcsapat indult a földrengés által legsúlyosabban sújtott török területekre, hogy segítsenek a helyi elsősegélynyújtó hatóságoknak. A huszonötből 11 csapat már megérkezett, és kettő speciális egészségügyi csoport is érkezik a helyszínre.
Szíria esetében az EU kapcsolatban áll a helyszínen dolgozó humanitárius partnereivel, és olyan szervezeteket finanszíroz, amelyek kutatási és mentési műveleteket hajtanak végre, vízellátást biztosítanak, higiéniai támogatást nyújtanak, valamint takarókat osztanak szét az érintett területeken. Az EU partnerei segítségével felméri a földrengés okozta károk mértékét és a szükségleteket, hogy megfelelően tudjon reagálni.
Az Európai Unió minden lehetőséget mérlegel annak érdekében, hogy további forrásokat juttasson az érintett lakosság támogatására Szíriában. Aleppóban egy várandós kismama a romok alatt szülte meg a gyerekét, a kislányt kimentették, az anya és a család azonban nem élte túl a katasztrófát.
A két országban több mint 5000 halottja van a hétfői 7,8-as erősségű, illetve a később történt 7,5-ös erősségű földrengésnek, ami Törökország délkeleti részét és a szomszédos Szíriát érintette. Erdogan török elnök veszélyhelyzetet hirdetett. A Magyar Vöröskereszt pénzadományokat gyűjt a Törökországot és Szíriát sújtó földrengés áldozatainak megsegítésére.