Trump azzal fenyegeti a minneapolisi fosztogatókat, hogy lelöveti őket

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. május 29.

Külpol

"Amikor a fosztogatás kezdődik, lövöldözés veszi kezdetét" - üzente az elnök a rendőri erőszak ellen tiltakozó zavargóknak.

A Twitter szerint Donald Trump amerikai elnök megsértette az erőszak dicsőítésére vonatkozó szabályait, mert azt sugallta egyik bejegyzésében, hogy lelövik azokat, akik fosztogatni kezdtek Minneapolisban, miután rendőri intézkedés közben meghalt egy fekete férfi.

A nagy felháborodást keltő eset hétfő este történt a minnesotai nagyvárosban. A 46 éves afroamerikai George Floydot négy rendőr igazoltatás közben kirángatta gépkocsijából, megbilincselték, majd a rendőrautóhoz kisérték. Az autónál a földre teperték a fegyvertelen férfit, és egyikük - Derek Chauvin - a nyakára térdelt, és nyolc percen át szorította. Floyd csak annyit tudott elmotyogni, hogy nem kap levegőt. Nem sokkal az után halt meg, hogy bevitték a rendőrőrsre, majd onnan a kórházba. A járókelők által készített felvételekből ítélve mind a négy intézkedő fehér rendőr volt.

A legfrissebb hatósági tájékoztatás szerint Floydot azért igazoltatták, mert hasonlított valakire, aki hamis pénzzel akart fizetni egy boltban. Floyd szembeszegült a rendőrökkel, ezért intézkedniük kellett.

A rendőri intézkedés után zavargások kezdődtek Minneapolisban, csütörtökre a városban eluralkodott az erőszak. Tüntetők az üzleteket fosztogatták, épületeket és autókat gyújtogattak, igazságtételt követelő graffitiket firkáltak az épületek falára. Csütörtök este megrongálták a minneapolisi rendőrőrsöt, amelyet az ott dolgozóknak emiatt el kellett hagyniuk.

A rendőrség könnygázgránátokkal és vízágyúkkal próbált gátat vetni az erőszaknak, csütörtök hajnaltól kivezényelték a Nemzeti Gárda tagjait is, és ötszáz gárdista érkezett a városba máshonnan.

Az AP tájékoztatása szerint a 44 éves Derek Chauvin 19 éves rendőri szolgálata alatt kétszer is nyitott tüzet emberekre, 17 panasz érkezett ellene, és kétszer megrovásban részesítették. Chauvin 2006-ban öt rendőrtársával együtt tüzet nyitott egy késeléssel gyanúsított személyre, aki rájuk szegezte a fegyvert. A gyanúsítottat lelőtték, a bíróság pedig jogosnak találta a rendőrök reagálását. Két évvel később Chauvint egy családi vita miatt riasztották. A rendőr kétszer hasba lőtt a ház fürdőszobájában egy ugyancsak fekete férfit, aki megpróbálta elragadni a fegyverét. A férfit életben maradt, de vádat emeltek ellene, amiért szembeszegült a rendőrrel.

Donald Trump amerikai elnök csütörtök esti Twitter-üzenetében azt írta, hogy a minneapolisi gyújtogató "banditák" meggyalázzák az áldozat emlékét, és ő ezt nem fogja megengedni. Trump azt üzente, beszélt Tim Waltz minnesotai kormányzóval, és azt mondta neki, hogy a hadsereg minden pillanatban mellette áll. Arra figyelmeztetett, hogy "amikor a fosztogatás kezdődik, lövöldözés veszi kezdetét".

A Twitter szerint Trump ezzel a megjegyzésével megsértette a közösségi portál erőszak dicsőítésére vonatkozó szabályait, mert azt sugallta, hogy a lelövik azokat, akik fosztogatni kezdtek Minneapolisban. A portál ennek ellenére nem törölte a fejjegyzést, mert közérdekűnek tartja.

Trump csütörtökön egyébként aláírta a közösségi platformokra vonatkozó szabályok felülvizsgálatáról szóló elnöki rendeletet A rendelet az úgynevezett tisztességes kommunikációról szóló, 1996-ban elfogadott jogszabály egyik fejezetének felülvizsgálatáról szól. A rendelet megfosztja a jogi védelem lehetőségétől azon médiumokat, amelyek üzemeltetői cenzúrázzák a tartalmakat.

Az elnök szerint az internetes közösségi platformokat működtető vállalatoknak "ellenőrizetlen hatalmuk van a cenzúrához, a tartalmak szűkítéséhez, szerkesztéséhez, megváltoztatásához, elrejtéséhez és az állampolgárok egymás közötti, vagy a szélesebb közvélemény kommunikációjának bárminemű virtuális megváltoztatásához".

Az elnök az után adott ki elnöki rendeletet, hogy kedden a Twitter hamisként jelölte meg két bejegyzését is. Mindkettő arról szólt, hogy a levélben történő szavazás a választások "elcsalásához" vezethet, sőt az egyik bejegyzésben az elnök egyértelműen leszögezte, hogy a novemberi választásokon csalás lesz.

A mikroblog-szolgáltató megjelölte a bejegyzéseket, és felhívta a felhasználók figyelmét az információk ellenőrzésének fontosságára. Ehhez két hivatkozást is csatolt, az egyik a CNN hírtelevízió riportjához vezetett, amely azt taglalta, hogy Trump állításai megalapozatlanok. Az Egyesült Államokban vita kezdődött a platform eljárásáról. Többen kétségbe vonták a Twitter elfogulatlanságát.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.