Trump első ciklusában is felmerülhetett a szankció, nem csak Rogán ellen

  • narancs.hu
  • 2025. január 8.

Külpol

Mészáros Lőrincnek és Tiborcz Istvánnak is jó esélye volt felkerülni az Egyesült Államok szankciós listájára.

A kormányzati és kormányközeli kommunikációból az az üzenet olvasható ki, hogy a Rogán Antal szankciós listára kerülését ideiglenesnek tartják, ami kizárólag a Biden-adminisztrációhoz köthető, sőt annak a végóráiban bekövetkező „bosszújáról” van szó.

Pedig az előző Trump-adminisztráció alatt is felmerült annak a lehetősége, hogy szankciós listára tegyék Rogánt – olvasható a Wall Street Journal (WSJ) 2019-es, Trump első ciklusának idején megjelent cikkében, amelyet most a hvg.hu idézett fel. Sőt akkoriban nem is csupán Rogán neve merült fel, hanem Mészáros Lőrincnek és Tiborcz Istvánnak jó esélye volt felkerülni a szankciós listára, legalábbis a cikk szerint. 

WSJ információi szerint Washington azért tervezett szankciókat Orbán Viktor közeli szövetségesei ellen, mert Magyarország „egyre inkább veszélyezteti a nyugati érdekeket” – állították a lap forrásai közel hat évvel ezelőtt.

Donald Trump akkoriban fogadta Orbánt a Fehér Házban, amitől a magyar külpolitikai orientáció normalizálódását várták Washingtonban, így végül nem léptek életbe az akkor tervezett szankciók. A WSJ szerint a Trump-adminisztráció akkor türelmet tanúsított, bízva abban a reményben, hogy másképp is lehet hatni Orbánra, hogy változtasson a biztonsági kihívást is jelentő, a nyugati szövetségi rendszerből kikacsintgató politikáján.

Az amerikai lap forrásai szerint a Washington által kifogásolt, illetve elérni kívánt magyar külpolitikai motívumok közt szerepelt az amerikai szénhidrogének importálása orosz helyett, egy régóta tárgyalt védelmi megállapodás aláírása, illetve a kínai infrastruktúra-beruházások Magyarországon, különös tekintettel az internethálózatra és az Egy Övezet Egy Út projekthez tartozó Budapest-Belgrád vasútvonalra.

WSJ kérdésére akkor azt válaszolta a Trump-adminisztráció külügyminisztériuma, hogy

„az Egyesült Államok kormánya nem zárkózik el attól, hogy hangot adjon aggodalmának NATO-szövetségeseinkkel szemben, amennyiben vannak ilyenek”.

A cikkből kiderült: az amerikai törvényhozásból többen már 2019-ben azon az állásponton voltak, hogy keményebb fellépés lenne szükséges Magyarországgal szemben, és nem csak Demokrata párti oldalról.

„Miközben az Egyesült Államok Európa-szerte igyekszik ellensúlyozni a Kreml agresszióját, továbbra is mélységesen aggódunk a NATO-tag és Moszkva közötti szoros kapcsolat miatt” – írták 2019-ben a Külügyi Kapcsolatok Bizottságának vezető republikánus és demokrata szenátorai Trumpnak címzett levelükben.

A Magyar Kormány Kovács Zoltánon, Orbán akkori szóvivőjén keresztül már akkor reagált a kilátásba helyezett szankciókra: „Ha nincs bűn, hogyan lehet szankciókat bevezetni”? – tette fel Kovács a kérdést, majd kifejtette, hogy Mészáros Lőrinc nem korrupt. Meglátása szerint a szankciós politika az amerikai adminisztráció és a kongresszus liberálisainak terve arra, hogy befeketítsék azt a vezetőt, akinek konzervatív, nacionalista eszméi egyre nagyobb teret hódítanak.

Mészáros és Tiborcz ellen széles körben ismert korrupciós ügyeik jelentettek volna apropót, míg Rogán a magyarországi sajtó és civil szervezetek ellen folytatott harca és az állami intézmények bekebelezése miatt került az amerikaiak látóterébe.

„Orbán Viktor szisztematikusan a magyar demokrácia lebontásán dolgozik, és nem szabad jutalmaznunk ezt a viselkedést” – idézte Dianne Feinsteint, a hírszerzési bizottság tagját a Wall Street Journal 2019-es cikke. Ő azt javasolta, hogy diplomáciai rendezés helyett fel kellene venni a kesztyűt.

Ha az első Trump-adminisztráció végül nem is léptette életbe a már előkészített szankciókat, a Biden-féle demokrata vezetés már keményebben foglalt állást. A Szabad Európa belső információkra alapozott cikke szerint 2023-ban már küszöbön voltak a szankciók tíz magyar természetes személy ellen, noha itt még nem a Magnyickij-törvényre hivatkozva képzelték el ezeket, hanem az amerikai külügyminisztérium külügyi műveletekről és kapcsolódó programokról szóló törvényének 7031(c) passzusára, amely szerint külföldi kormányok tisztviselői és közvetlen családtagjai nem jogosultak belépésre az Egyesült Államokba.

Ez végül akkor is elmaradt, mivel az adminisztráció különböző ágai közül nem mindegyik támogatta a szankciók életbe léptetését egyfelől a kétoldalú kapcsolatok pozitívumai miatt, másfelől azt is lehetséges következménynek tartották, hogy ez csak még közelebb sodorná Magyarországok Kínához és Oroszországhoz.

Ahogy arra is számítottak Washingtonban, hogy a szankciók nem gyengítik érdemben Orbán hatalmát, viszont szembe fordítják a magyar embereket az USA-val. „A magyar rezsim tagjaival szembeni szankcióknak sosem volt igazi nagypolitikai támogatottságuk vagy hátszelük az adminisztrációban, inkább az országgal foglalkozó szakértők próbálták napirenden tartani” – mondta a Szabad Európának Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője.

A lap által megkérdezett szakértők szerint nem várható, hogy a Trump-adminisztráció szankciós eszközökkel akarna élni az Orbán-rezsimmel szemben. Annak ellenére, hogy sok a nézetkülönbség, például Kína kapcsán, ezek rendezésére a személyes kapcsolatok miatt jobb lehetőségek is kínálkoznak – írja a lap.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control (OFAC), azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője (és egyebek mellett a titkosszolgálatokért, valamint a propagandáért felelős miniszter) is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor zuhant Magyarország nemzetközi megítélése ekkorát, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.